| Florin_Florescu_1995 a întrebat:

De fiecare data cand alerg, fie pe banda sau in parc, tibia incepe sa ma doara la piciorul drept(sunt dreptaci) si nu stiu de ce?! Am citit pe net ca ar fi vorba despre "shin splints"(nu stiu cum se traduce corect), din cauza fortei gambei el smulge muschiul tibiei de pe os, asta cauzeaza durerea(asta din ce-am tradus eu).
As dori sa stiu daca este o problema grava sau doar cu niste gheata dupa antrenament si un mic masaj va rezolva problema?

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

In alti termeni se numeste, periostita. Este de fapt o inflamatie. Gheata ca sa calmeze zona si masaj cu unguent pe baza de diclofenac, e cel mai ieftin.
Trece dupa o perioada de acomodare cu suprafata de alergare, incearca sa alegi adidasi de alergare cu talpa "groasa" care sa peria din soc, iti recomand asics.

| Florin_Florescu_1995 explică (pentru AntrenorFitness):

Mersi mult! E bine stiut ca nu-i nimic grav. O sa-mi pun gheata dupa antrenament si o sa-l masez sa vad ce iese.

2 răspunsuri:
| akaMarian a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat la fel, si am stat vreo 2 saptamani linistit si am incercat sa nu ma fortez prea tare, dar daca inca te doare ar trebui sa vezi un medic, pentru binele tau
!