| Denis47864338943 a întrebat:

Cum pot trata o durere în zona tibiei, a gambei,
nu știu exact ce este (am alergat destul de mult în ultima perioada) ori este o febra musculara ori vreo problema, dar ma doare de vreo luna încontinuu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil este o agresiune musculara sau un nerv prins intre muschi.
Iti recomand sa-ti masezi puternic intregul picior (prin strangere puternica cu mana si relaxat cu batai cu muchia palmei).
Masajul trebuie facut de mai multe ori, dupa relaxarea muschilor, in special dupa ce ai facut o baie calda mai indelungata (minim 10 minute stat cu piciorul sub apa). Si ungerea USCATA a zonelor dureroase cu Diclofenac Gel ajuta mult.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fie vreo fisura pe os, daca te diare de 1 luna de zile sau vreo intindere musculara.
Doar o radiografie la acel picior ar putea sa-ti spuna ce ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai probabil o febră musculară!
Puneți niște comprese reci, date cu un gel anti-inflamator, și ia o aspirină!
Ă-ți va trece!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e semn ca trebuie sa te oprești din alergat și sa mergi la medicul de familie sa îți dea o trimitere la un medic specialist.