| sergiuraul1992 a întrebat:

Dece nu po-ti practica fotbalul de performanta de la varsta de 23 de ani daca pana acuma nu ai mai facut fotbal insa ai jucat ca diletant, dar daca te antrenezi singur intens mai e o sansa, ma refer zi de zi si cateva ore perfectionandute.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Motivul este simplu: adevarata performanta necesita cel putin 10-12 ani de pregatire intensa, intr-un cadru organizat, cu antrenor, competitii si asa mai departe. Daca te apuci de fotbal la 10 ani si esti foarte talentat, ai sanse ca la 19 ani sa ajungi la o echipa.

Daca te apuci la 23, cand mai ajungi la performanta, la 35 de ani? Aia este varsta la care sportivii de performanta deja s-au retras pentru ca nu mai pot juca la nivelul ala.