| razvanbso a întrebat:

Deci eu am 11 ani si nu pot sa practic fotbal profesionist pentru ca sunt la tara, de la 15 ani vreau sa ma duc sa ma apuc de fotbal la o academie din cluj (la 15 pentru ca atunci ma duc la liceu) o sa pot sa ajung undeva daca ma apuc de la 15 ani?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Invata pe rupte sa poti merge la un liceu sportiv, ca doar asa poti sa practici fotbalul.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca tu ai 11 ani, de ce ai cont ilegal pe acest forum?

Scrie clar in Termenii de folosinta al acestui forum, ca nu este permis copiilor sub 12 ani sa detina cont pe TPU, iar cei cu varste intre 12 si 16 ani, NUMAI cu acordul parintilor.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut.
Poti ajunge un jucator profesionist bun si incepand de la 15 ani,, sunt fotbalisti care la 18-20 de ani deja concureaza sa fie cei mai buni de pe pamant sau sunt foarte scumpi.Ratezi partea asta, de a fi un talent tanar, dar nu e o problema mare poti fi un fotbalist bun care a reusit sa se afirme la 22-25 ani.

Si pentru situatia de a nu putea sa practici pana la 15 ani ca locuiesti la tara, te-ai gandit la variantele astea? :
Iti poti lua o chirie la Cluj pentru zilele cu antrenament, pentru a sta acolo singur cand ai antrenamente si nu te descurci cu transportul.
Te poti muta la Cluj in chirie cu unul din parinti inca de acum (sta cu tine cand poate ), de abia te acomodezi cu orasul pentru liceu si sa continui scoala acolo.
Poti sa te interesezi de programul de antrenament si apoi de transport direct de la tară
Poti lua programe de antrenament de pe internet si sa incepi sa te antrenezi acasa pana la 15 ani(incearca sa o faci ORGANIZAT ca ore, timp si exercitii, cum sunt ele pe internet), poate fi un plus foarte important astia 4 ani de antrenament acasa + (poti improviza fiind la tara diferite chestii, nu da banii pe lucruri scumpe de antrenament )
Ai cautat acolo pana in cluj o echipa comunala? Sa te inscrii la atrenamente? si asta e un plus, nu sunt ei buni rau, dar te ajuta.