| cosmin986522 a întrebat:

Deci vreau sa stiu ce tip somatic sunt. Am 1, 76 si 64-65 kg, 17, 5 la incheitura mainii iar in greutate am crescut de la 59 la 66(fara suplimente) cand mergeam la sala(de 1 an nu am mai fost) si de atunci am jucat mai mult fotbal. M-am uitat pe net si cred ca sunt ectomorf dar zicea ca ei au incheieturile sub 17 si fara masa musculara si forta. Cine ma poate ajuta?

2 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Cum sa-ti explic. Gasesti multe prostii pe net, cum ai spus mai sus "ectomorf... fara masa musculara si forta". Sunt ectomorfi care arata mai bine si sunt mai agili, decat ceilalti (- ca asta e natura lor) si unii au o forta incredibila daca raportezi la greutate. Deci multe afirmatii sunt proaste si necredule.

Iata 3 linkuri cu fiecare tip somatic :

Ecto: http://www.getfit.ro/alimentatie/despre-nutritie/ectomorful.html

Mezo : http://www.getfit.ro/......omorf.html

Endo : http://www.getfit.ro/......omorf.html

Acum ca intelegi diferentele intelegi si faptul ca esti mezomorf in mare parte. Insa nu uita nimic nu e alb sau negru pe lumea asta. Intotdeuna sunt la tranzitie, deci majoritatea sunt la mijloc. Un ectomorf, poate sa creasca 1 kg pe an sau 10 depinzand insa doar de el si de ce face si de cum raspunde corpul la stimuli. Daca spui ca ai crescut de la 59 la 66 intr-un an, raspunsul e simplu. Tu nu trebuia sa mananci foarte multe proteine (iti trebuia un minim de 60), tot excesul se depune daca lucrezi sala. Adica daca mananci 100 de g proteine (ceea ce-i putin pentru sala), depui aproximativ 4 kg la o suta de zile sa zicem. Un an are 356 deci 14 kg, daca e sa ne raportam matematic la problema castigului in greutate. Dar din alea 14 kg poate 4 se risipesc din cauza ca nu sunt asimilate de corp, iar inca 3-4 sunt epuizate din cauza supraantrenamentului...

Sunt multi factori de luat in calcul. In fine, consider ca esti mezomorf, in mare, dar nu cred ca esti departe de a fi ectomorf. Asa ca mananca mai multe proteine si dublu in carbohidrati. Poti sa iei suplimente insa, nu lua concentrate proteice ieftine sau alte anabolizante care nu sunt sigure din punct de vedere al dopingului. Sunt foarte multe produse de slaba calitate care iti strica ficatul. Ai grija. Alte intrebari, lasa-mi mesaj.

Multa bafta!

| Zippy a răspuns:

Nici macar un test de pe net nu e 100% sigur.Nu se poate stabili atunci cand faci sala sau cand iei suplimente.Se numara niste plieri ale pielii in anumite puncte si se calculeaza cu o formula matematica.Doar un doctor stie exact acele plieri, formula etc.Nu te lua dupa ce scrie pe un forum sau ce scrie cineva care face sala