| xFaBu a întrebat:

Doresc un sfat pentru a creste masa musculara.

Am 1.74 si 80 kg varsta :17 si fac antrenamente la sala de 5 luni

Consum zilnic aproximativ 40 grame de proteina animala(in mare parte)fibre si foarte multi carbohidrati.

Am consumat pana acum proteina milk&egg si devil L-Carnitine si nu sunt multumit. M-am gandit sa trec la un alt tip de proteina cum ar fi nitro tech hardcore pro series de la muscletech sau super mass gainer de la dymatize cu o creatina dymatize micronized si Performaxx de la ON nutrition. Astept sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Iti raspund si fara raspuns castigator, nu ma intereseaza "fundele".

Cand ajungi acasa mananci proteine + carbo, adica piept de pui cu orez spre exemplu. Sa fie la 30-60 de minute dupa, e cea mai importanta masa a zilei.

Accent mai mult pe carbo pui doar la masa pre-antrenament, cu 2 ore inainte de antrenament ( si asta e foarte importanta, fara ea corpul tau o sa descompuna proteinele pentru energie in loc sa le foloseasca pentru masa musculara ).

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mah, suplimentele pe care le alegi tu sunt din tipuri diferite

milk & egg = proteina cu absorbtie lenta, nu e prea folositaore ca nu e buna de luat dupa antrenametn

nitro tech hardcore = concentrat proteic cu absorbtie rapida

super mass gainer = gainer, putine proteine si multi carbohidrati

Ce vrei? gainer, concentrat proteic cu abs rapida sau concentrat proteic cu absorbtie lenta?

| xFaBu explică (pentru Cosmin86):

Pai eu intreb ca nu stiu si cineva ma sfatuit dintre astea.
eu tocmai de aceea am scris in descriere ani greutate si inaltime, ca voi sa va ghidati dupa cum arat si sa imi spuneti clar ce tip de suplimente ar trebui sa folosesc in cata cantitate si cand (in multe parti am citit ca dupa antrenament muschii au nevoie de proteina, ceva cu absorbtie rapida ar fi ideal) dar asta depinde si de greutatea pe care o am... am un procent destul de mare de grasime.Ca sa va ajut si mai mult as putea sa dau niste masuratori.

| Cosmin86 a răspuns (pentru xFaBu):

Am inteles, deci trebuie sa reduci foarte mult carbohidratii si sa maresti cantitatea de proteine.

Proteinele nu ingrasa, o alimentatie pentru slabit si muschi se bazeaza pe multe proteine si putini carbohidrati, fix invers la cum faci tu.

Ia un concentrat proteic, ceva cu putini carbohidrati ( evident NU super mass gainer care are peste 50 % carbohidrati ), ceva cau 70-80 % proteine si 10 % carbohidrati, daca mai are si glutamina e genial.

Recomand nitro tech hardcore, doar ca mi se pare cam scump pentru ce ofera, la fel de bune sunt si dymatize elite whey sau whey gold dar la un pret mai bun ( de 5 ani whey gold e concentratul nr 1 pe piata ), le gasesti pe megaproteine.ro sau alte magazine specializate.

Evita carbohidratii, consuma-i doar inainte si dupa antrenament, la restul meselor elimina-i aproape complet, folsoeste legume ( salate de cruditati ) pe post de garnitura si mareste cantitatea de proteine ( carne, peste, branza, oua ), dar ai grija sa alegi produse cu putine grasimi.

| xFaBu explică (pentru Cosmin86):

Daca imi raspunzi la intrebarea asta, declar raspuns castigator.
dupa antrenament iau 2-3 cani de proteina cu 300-500 ml apa.
dupa ce ajung acasa trebuie sa mai mananc proteine sau doar carbo?

| Cosmin86 a răspuns (pentru xFaBu):

Iti raspund si fara raspuns castigator, nu ma intereseaza "fundele".

Cand ajungi acasa mananci proteine + carbo, adica piept de pui cu orez spre exemplu. Sa fie la 30-60 de minute dupa, e cea mai importanta masa a zilei.

Accent mai mult pe carbo pui doar la masa pre-antrenament, cu 2 ore inainte de antrenament ( si asta e foarte importanta, fara ea corpul tau o sa descompuna proteinele pentru energie in loc sa le foloseasca pentru masa musculara ).

| FitMonkey a răspuns:

La 1.74cm si 80kg mi se pare ca esti plinut, daca e asa nu cred ca ar trebui sa folosesti suplimente INCA

| xFaBu explică (pentru FitMonkey):

Sunt doua modalitati. definesc si pe urma masa musculara sau masa musculara si dupa aia definire. nu are rost sa fac dupa cum zici tu acolo ca la urma urmei voi ajunge sa fac de doua ori definire

| FitMonkey a răspuns (pentru xFaBu):

Eu in locul tau as face definire acum, dupa as face toate exercitiile cu serii intre 8-10 repetari, cu aceste repetari faci si masa si fibre

| Cosmin86 a răspuns (pentru FitMonkey):

Poate folosi suplimente pentru definire ( cum ar fi un arzator de grasimi adica un termogenic sau lipotropice )