| xFaBu a întrebat:

Doresc un sfat pentru a creste masa musculara.
Am 1.74 si 80 kg varsta :17 si fac antrenamente la sala de 5 luni
Consum zilnic aproximativ 40 grame de proteina animala(in mare parte)fibre si foarte multi carbohidrati.

Am consumat pana acum proteina milk&egg si devil L-Carnitine si nu sunt multumit. M-am gandit sa trec la un alt tip de proteina iso soy sau whey protein de la pro nutrition,dar sunt inca derutat. Ce ma sfatuiesc sa iau, cand si ce cantitate?

3 răspunsuri:
| Q69 a răspuns:

Toata lumea intreaba ce sa consume si cum
nu vad o intrebare care sa sa se refere la programul de antrenament
muschiu trebuie "socat" de multe ori
daca faci aceleasi exercitii sau ordine el se invata si se "plafoneaza"
muschii trebuie pacaliti de multe ori si asta da rezultate

| xFaBu explică (pentru Q69):

Prietene asta se stie dar am nevoie de un supliment altfel nu creste, sau creste dar superficial cu 40-50 de grame de proteina cat consum eu zilnic.

| Cosmin86 a răspuns:

Evita soia, ramai pe whey, e cea mai buna proteina.

Si ai nevoie de 2 grame / kg-corp zilnic, in cazul tau cam 160 de grame, cu 40 de grame nu faci nimic.

Iei imediat dupa antrenament, dimineata sau intre mese, cat sa-ti asiguri 160 de grame din mancare + supliment.

Eu personal folosesc :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

Si e foarte buna, are si glutamina ( pentru refacere ), enzime si altele. Sau poti incerca un mix proteic, myofusion de la gaspari e cel mai bun.

Si mai scade cantitatea de carbohidrati :)