| EricEric a întrebat:

E bine sa faci sala de la 16 ani? sa te dezvolti cat de cat?

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Da,este bine, in primele 2 -3 luni o sa te dezvolti foarte mult si cresti inacelasi timp. Evita exercitiile solicitante pentru spate de exemplu genoflexiuni cu bara pe ceafa, presa orizontala. Eu m-am apucat de la 15 ani si de la 65 de kg am crescut la 81.Sala te schimba foarte mult, dar trebuie sa-ti alegi un antrenament bun, sa mananci de vreo 5 ori pe zi si relativ putin, si sa dormi cel putin 8-10 ore.

17 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da e ok... dar sa ai grija sa nu te fortezi prea rau ca nu o sa mai cresti.

| greyhound a răspuns:

Eu zic sa mai astepti 2 ani

| alexblack00 a răspuns:

Pai e bine pentru ca de la 16 anii incepi sa te dezvoltii si atunci poti face si masa in timp ce crestii

| EricEric explică (pentru alexblack00):

Ms mult happy de raspuns

| alexblack00 a răspuns (pentru EricEric):

Si eu de la 16 anii fac sala si trag natural si 80 % trageam acasa ca nu imi permiteam sa merg la sala si nu luam protenie si tot felul de prostii si acuma ma 20 de anii pacat ca nu pot sa iti tr o poza sa vezi cum arat mananc mult si trage tare bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexblack00):

Alt copil mic

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

Tu mancai DOAR FRUCTE + APA toata ziua? Aia e singura metoda sa nu iei proteine, doar fructe si apa ( nici macar lapte, ca are proteine )

| kbxftw a răspuns:

Dacă ai o alimentaţie bună şi te antrenezi corect, da! Asta după ce te documentezi foarte bine.

| SerbanSnake a răspuns:

Da este o varsta potrivita pentru acest sport.

| VladButaciu a răspuns:

16 ani e varsta perfecta pentru a te apuca de sala, eu m-am apucat de la 14 ani si acum am 15 ani si nu m-a afectat de loc de sigur inca esti in crestere nu incerca sa faci cu greutati de asupra capului nu incerca sa faci indreptari etc. ce iti afecteaza coloana ceea ce dauneaza cresteri, eu cand m-am apucat de sala am avut 14 ani 1.61 si 50 kg 25 in brat acum am o evolutie extraordinara nu am luat nici un fel de proeteine doar masa bogata in proteine ( carne, legume, lactate) etc. iar acum am 1.71 69 kg si 37 in brat. Deci raspunsul meu pentru tine este Da o sa te dezvolti Super!

| Cosmin86 a răspuns (pentru VladButaciu):

"nu am luat nici un fel de proeteine doar masa bogata in proteine ", nu vezi ca te contrazici singur?

p.s. : nu ai 37 in brat sigur happy

| Wehes a răspuns (pentru VladButaciu):

Nu ai luat proteine dar ai mancat carne, legume și lactate laughing) Glumeț!
Intr-un an, 12 cm in brat? Interesant.

| VladButaciu a răspuns (pentru Cosmin86):

Bai nu m-am exprimat eu corect am crezut ca intelegi cand zic proteine ca ma refer la prafuri cu proteine eu asa sunt obisnuit sa spun, si daca nu crezi ca am 37 ma pis pe tine nu stau eu in gat la tine sati arat vezi vezi am 37, problema ta ca nu crezi eu ti-am dat un sfat.

P.S: Cei care ma critica ma pis pe ei eu va-m spus ce am mancat eu si evolutia mea daca alti sunteti imi slabi de fire soarta.

| VladButaciu a răspuns (pentru Wehes):

P.S.: cand am zis prima oara proteine ma refeream la prafuri nu stiam ca nu intelegeti daca spun asa, si nu stiu sigur daca am avut 25 cand m-am apucat ca nu m-am masurat cand m-am apucat dar eram slab daca aveam maxim 28 29 deci nu are rost sa critici Moca

| Wehes a răspuns (pentru VladButaciu):

Prietene, nu te critica nimeni doar ca intr-un an sa pui 12 cm e Imposibil. Intelegi? Oricat ai fi de culturist, nu exista sa pui 12 cm in 1 an.

| Cosmin86 a răspuns (pentru VladButaciu):

Mi-ai dat TU mie un sfat? laughing

Unde, ca eu n-am pus nicio intrebare.

Un amarat de incepator firav ( care probabil are doar 3 mese pe zi si se mira de ce nu pune muschi ) imi da mie "un sfat" rolling on the floor

Copil mic si firav, abereaza in alta parte cu cei 37 ai tai, probabil n-ai nici 30 laughing)

p.s. : mi-ar place sa-mi zici asta cu "ma pis pe tine" in fata, dar din pacate esti doar un FIRAV tare in gura in spatele monitorului laughing)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wehes):

E un copil mic ma, el nici macar nu realizeaza ca muschii ( cu prafuri + multa mancare ) se pun 2-3 cm pe an. Fara prafuri dureaza si mai mult.

Probabil e un copil frustrat care n-are nici 30 in brat

| Gaby_Tudorache_1998 a răspuns:

Frate eu merg la sala de la 12 ani acum am 14 dar nu m-a afectat cu nimic si mam dezvoltat si mai bine si acum am si un corp frumos am cam 37 cm
in brat dar te asigur eu ca nu te afecteaza cu nimic