| alexandra125 a întrebat:

Exercitii care pun presiune pe coloana? Macar 3 exemple

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indreptari conventionale, presa pentru picioare si genuflexiunile la smith machine
Sunt mai multe orice exercitiu poate pune presiune pe colonana daca este facut incorect, Sau daca nu ai lombarii, abdomenul si fesierii dezvoltati corespunzator.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Fac atat genuflexiuni, cat si indreptari cu 100 kg si nu am probleme cu spatele, in schimb, mi s-a intamplat de cateva ori sa ma doara spatele dupa cateva flexii la biceps. Uneori cand cresc greutatea, la ultimele repetari ma ajut putin de spate, iar din cauza faptului ca imi incordez spatele corespunzator cum fac in cazul celorlalte exercitii, mi s-a intamplat de cateva ori sa ma doara spatele. Nu a fost o durere foarte puternica, mi-a trecut repede. Ceea ce vreau sa zic este ca orice exercitiu pune presiune pe coloana, trebuie sa fii mereu atent si sa le faci corect.

| alexandra125 explică (pentru aXy99):

Dar poti sa nu mai te înalți... sau. ceva de genu?

| aXy99 a răspuns (pentru alexandra125):

Sunt doar mituri. Nu se intampla asa ceva.