| GheorgheGino a întrebat:

Fac sala de aproape 2 luni, sunt pus la punct cu exercitiile, de mancat mananc bine
Dimineata - cereale, inainte de sala piept de pui cu orez etc, dupa sala carne de vita si soia si seara peste ( se repeta zilnic ). Problema e ca intr-o luna am luat 10 kg, lucrez cu cate 7-8 repetari pe serie descrescator 4 serii. Sa-mi fac griji pentru kg in plus? De mancat nu am mancat dulciuri sau consumat sucuri in exces, nici suplimente

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

10 kg nu poti lua de masa musculara, asa ceva sunt povesti, poti lua intre 1, 5-2 kg per luna de masa musculara restul poate fi retentia de apa sau grasime

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema e ca intr-o luna am luat 10 kg. De mușchi sau de grăsime?
Dacă ai luat grăsime, reduci caloriile, gramajul la tot ce mănânci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 75 am ajuns la 85 am 1, 80

| GheorgheGino explică (pentru anonim_4396):

+ un smoothie din 2 banane, 2 mere, 1 morcov si 2 linguri unt de arahide

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai menționat de câte ori pe săptămână te duci la sală și câte calorii consumi.

| GheorgheGino explică (pentru anonim_4396):

5 zile pe sapt, consum cam 1500-2000

| anonim_4396 a răspuns (pentru GheorgheGino):

La 85 de kg nu ai cum să mănânci 1500 de calorii.Mai ales dacă zici că ai luat în greutate. Știi măcar cât % ai bf? Ghidează-te după oglindă depinde ce ai în alea 85 de kg.