| Hadarag_Eusebiu_2000 a întrebat:

Cum ar trebui sa lucrez la sală daca vreau sa ma duc zilnic si cate serii si repetari sa fac?

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

De ce zilnic, cand muschii se dezvolta in zilele de pauza? Daca tu ii antrenezi zilnic, ei CAND mai cresc? O sa ai progrese lente si proaste.

Greseli tipice de incepator... mai documenteaza-te.

| Hadarag_Eusebiu_2000 explică (pentru Cosmin86):

Ziua 1: spate
Ziua 2:piept si abdomen
Ziua 3:picioare
Ziua 4:Umeri
Ziua 5:Brațe
Ziua 6 si 7: Repaus. Asa mi am propus sa lucrez.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hadarag_Eusebiu_2000):

Asa e bine, dar asta nu e in fiecare zi.
Cand zici "sa ma duc zilnic", inseamna ca te duci si in zilele 6 si 7.

| Cosmin38384 a răspuns (pentru Hadarag_Eusebiu_2000):

Încearcă push pull legs, bro splitul nu e foarte bun, prea multă pauză între grupele musculare

| Psihiatrie a răspuns:

La antrenament ce vreau sa îți propun.
Zic sa mergi pe 3exercitii de baza la grupele mari și 2-3 la grupele mici.
Ca repetari du.te in maxim minim 10 și maxim 15, cu pauze cât mai scurte.

Luni: Piept+Umeri
Miercuri: Spate+Trapez
Vineritongueicioare
Sâmbătă: Biceps+triceps

Marți si joi poți sa faci cardio ai abdomenul si Duminica te odihnești.

| Cosmin38384 a răspuns (pentru Psihiatrie):

Nu e bun, tricepsu la piept si umeri si bicepsu la spate si trapez si face de 2 ori pe săptămână toate grupele

| AlbertoMadalin17 a răspuns:

Pai uite cam așa sta treaba:
Te duci in cursul săptămâni de 3 ori pe zi, luni miercuri si vineri
Serii faci 3, repetari 10 pentru fiecare grupa musculară
Luni faci biceps, miercuri picioare
vineri spate (încerci sa faci pe fiecare zi câte o grupa musculară diferită)
Mănânci mai mult cu 500 calorii forțat (surplus caloric) ca sa crești musculatura.
Dormi minim 9 ore
Nu mănânci după maxim ora 20:00
Mănânci sănătos (piept de pui,peste,roșii,brânzeturi,iaurturi,cartofi, orez, castraveți, ceapa, pui,
vită făcute la cuptor.
Te lași de prăjeli
Faci un cheat day duminica (mănânci oricât si orice vrei tu)
Bei multă multă apa forțat 2 litri jumate pe zi.

| Psihiatrie a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Cine zice ca 500kcal forțat? surplusul ideal pentru a bune masa de calitate e de 200-300, ce i.ai spus tu o sa se depună o parte strat adipos.
Se poate mânca și după ora 8, cine zice ca nu poți? Atata timp cât ești in nr kcal.
Ziua de trișat se recomanda când faci picioarele.
2l de apa e foarte puțin, mai ales ca face și sport.
In rest i.ai răspuns de funda.

| AlbertoMadalin17 a răspuns (pentru Psihiatrie):

Eu i-am dat ce a mers și la mine, pe mine ma îndrumat un antrenor de fitness, eu am mâncat cu 500 calorii mai mult și n am depus strat adipos.
După ora 20:00 am fost sfătuit sa nu mai mănânc fiindcă corpul va arde diferit
Acum na am dat și eu ce a mers la mine, nu stiu dacă este corect sau nu.dar eu așa am crescut masa musculară fără nici o problema!