| Adelina1998B a întrebat:

Fac sala din iulie si mai am pana in 11 septembrie abonamentul..Nu stiu daca voi mai merge si in timpul scolii pentru ca trec in clasa a 8 A si trebuie sa invat, vin examenele... sad.Si nu vreau sa ma ingras sau sa pierd masa musculara pe care o am acum, ce exercitii as putea face acasa? ..Ma intereseaza mai mult la coapse ( fata spate, lateral ), gambe si abdomenul.M'am gandit sa'mi cumpar gantere pentru coapse ...Va multumesc pup :*

25 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa nu te lasi de sala in schimbul exercitiilor facute acasa, asa am zis si eu, si daca nu esti cu cineva, daca nu te ambitioneaza nimeni, o sa faci o zi, 2, 3 si dupa aia te plictisesti, in majoritatea cazurilor cei de clasa a 8-a invata dupa-amiaza, deci iti poti face timp dimineata ca o ora sa lucrezi la sala.

| Adelina1998B explică (pentru Adrianetc):

Mda as putea, dar eu dimi am scoala si dupa-amiaza m'as duce la sala happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Stai linistita, mereu va fi timp si pentru sala. ideea e sa ai timpul organizat
Acuma daca vrei sa faci acasa... pentru picioare poti face cam orice, fandari, genoflexiuni, flexii biceps femural, ridicari pe varfuri pentru gambe, tot felul de amdomene, plus exercitiile de fitness, care se gasesc pe youtub, si nu ai nevoie de cine stie ce greutati, deci ar merge si acasa, chiar daca nu exista motivatie de la sala

| Adelina1998B explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Mersii :*, mda...incerc sa'mi organizez timpul pentru orice fel de activitate, sa ma schimb sa nu mai fiu : '' Nu acum o las pe mai tarziu ''.straight face, asa'i, este timp si pentru sala, multumesc pentru exercitiile datebatting eyelashes

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Adelina1998B):

Succes cu capacitatea, sai dai pe toti pe spate ^^

| Adelina1998B explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Multumesc mult big hug, sper sa fie bine :X

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Asculta-ma,cea mai buna solutie e sala.Nu exista "nu am timp" decat "nu vreau". Orice exercitii ai face acasa,la sala le poti face cu greutate mai mare, mai usor si cu mai multe aparate si iti ocupa la fel de putin timp, poate chiar mai putin (la sala).La orice scoala ai fi, oricat ai invata, 1 ora jumate pe zi iti poti dedica sa faci sala.Eu fac 5-6 exercitii a cate 5-6 serii a cate 25 repetari si in maxim 1 ora jumate termin,deci daca tu faci o ora jumate,zilnic la picioare,o sa arate foarte frumos,dar in acelasi timp trebuie sa dezvolti si partea de sus pieptul,bratele,umerii,gatul, spatele etc, altfel o sa fi disproportionata.

Cel mai eficient dupa parerea mea pentru abdomen e sa stai pe spate, te ti cu mainile de ceva, si ridici picioarele de deasupra solului (fara sa-l atingi) si cat mai sus.Pentru coapse poti lua o greutate in brate sau gantere si faci genoflexiuni si fandari (pasi mari in fata in care un genunchi aproape atinge solul (ca si cand ingenuncheaza baietii cand cer in casatorie o fata) te ridici si continui sa mergi in fata facand exercitiul asta.

Dar eu zic ca cea mai buna solutie e sa mergi la salawinking

P.S. Ai un mesaj de la minewinking Ceao :*

| Adelina1998B explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Mersii mult :***

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Adelina1998B):

Pentru putin :* :* :*

| RexCuParuCret a răspuns:

Eu zic sa te straduieste la scoala si sa continui sala.

| Soryn2244 a răspuns:

Asculta aici daca invatai si inainte nu vei avea nici o problema cu scoala si sala eu pe langa scoala mai aveam(am) in plus cam 10 activitati si invat bine eu am trecut acum a 9-a si am intrat la MI (mate-info) si crede-ma in scoala meu chiar se invata!

| Adelina1998B explică (pentru Soryn2244):

Ma bucur pentru tine, normal ca am invatat si inainte dar nu ma omoram eu. la mine ii mai complicat, cum se zice : ''Nu acum o las pe mai tarziu'' Dar trebuie sa imi impun sa nu mai fiu asa! as putea sa invat si eu foarte bine dar nu ma complic cu lucruri, o sa incerc sa'mi fac timp pentru tot ..Mersii mult pentru raspuns :*

Răspuns utilizator avertizat
| pilifalexandru a răspuns:

Eu zic sa cauti pe youtube un set de exercitii de care te intereseaza este destul de dificil aici sa ti se explice exact procedura exercitiului.

| Adelina1998B explică (pentru pilifalexandru):

Ok, voi incerca sa'l gasesc pe cel mai bun ..multumescbatting eyelashes