| Bogdaaan a întrebat:

[funda] Ce parere aveti despre tribulus? Ce rol are? Ajuta la cresterea mesei musculare mai repede? Ce fel de tribulus imi recomandati? Afecteaza ficatu' sau altceva?

4 răspunsuri:
| cosmin2sun a răspuns:

Si eu am luat o vreme dar nu am mai cumparat pe urma. Nu iti afecteaza nimic daca iei doar doua pe zi maxim. Tine minte ca acele tribulus terestrus sau cum le zice... ceva de genu, nu mai retin. este doar un supliment de vitmine si minerale. daca iei mai mult de cat e nevoie adica 1-2 pe zi nu e bine. de ce? corpul isi ia din acele vitamine doar atat cat are nevoie. Restul ce nu are nevoie cum s-ar zice preia ficatul. deci daca iei in doza normala nu e nimic grav. Multa sanatate iti doresc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosmin2sun):

Salut, nu e un complex de vitamine si minerale ci un stimulator al testosteronului si daca iei pana cand corpul are productie maxima de testosteron ( 19 ani ) poti avea probleme.

Aia se ia dupa 40 de ani sau cand ai probleme de potenta, e un supliment care nu se ia asa usor.

Daca vrei vitamine si minerale ca lumea + enzime, ia Optimen de la Optimum Nutrition sau animal pak

| cosmin2sun a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu vreau sa ma contrazic cu tine. Citeste prospectul daca il ai. Tribulus e pentru a creste performantele pentru cei ce fac efort : sportivi, efort fizic etc. Nu are nici o treaba cu varsta. Poate lua orice persoana dar nu sub 8 ani daca imi aduc aminte bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cosmin2sun):

Am citit : http://www.doctorlupu.ro/mind-learner/item/77-tribulus-terrestris.html

"Aceste combinatii pot imbunatati semnificativ viata pentru persoanele peste 40 de ani care, indiferent de sex, trec printr-un declin hormonal definit ca menopauza sau andropauza."

Pentru aia e folosita, faptul ca o folosesc unii in sport e treaba lor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tribulus_terrestris

"Some body builders use T. terrestris as post cycle therapy or "PCT".[citation needed] After they have completed an anabolic-steroid cycle, they use it under the assumption that it will restore the body's natural testosterone levels"

E folosita in special ca recuperare dupa un ciclu de steroizi, ca sa readuci productia de testosteron a corpului la normal.

Uite si un site romanesc :
http://www.strongers.ro/nou/?x=produs&id_p=396

"Tribulus Terrestris reprezintă calea sigură şi legală de creştere a nivelului de testosteron din organism."

Nu are vitamine, in general e intr-un produs care mai contine pe langa vitamine si minerale, ea singura NU are.

Si este pentru marirea nivelului de testosteron, care duce la marirea performantelor.