| IepurasXxX a întrebat:

Salut,
M-am apucat de o luna de sala si as vrea sa imi cumpar niste suplimente. Intreabarea este urmatoarea:

Care sunt cele mai bune si ce suplimente imi recomandati pentru cresterea masei musculare?

Fara comentarii cu "iti strici ficatu" "nu sunt bune" ca nu am sa le bag in seama.

Răspuns Câştigător
| Chitaristul26 a răspuns:

Pai, din experienta mea, creatina este cea mai folositoare.
De asemenea, Omega-3 este foarte bun.

Eventual poti sa iei praf de proteine, desi nu recomand ca incepator, pentru ca ar trebui sa inveti cum sa mananci in primele luni, cate calorii sa mananci, cate grame de proteine etc. Adica pe scurt sa te disciplinezi cu alimentatia inainte sa folosesti proteine sau Mass gainer-uri(Chiar nu recomand mass gaineruri, sunt prostii incarcate cu zahar). Mai tarziu poti sa incepi sa folosesti pastile de cofeina sau pre-workout-uri, desi nu te ajuta prea mult, decat daca chiar te fortezi la maxim(ceea ce ca incepator nu ar trebui sa fie prioritatea ta)

TL; DR Omega-3 si Creatina sunt cele mai bune si folositoare ca incepator, cat si ca avansat.

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Scopul lor e sa-ti SUPLIMENTEZE alimentatia.

Spre exemplu, ai nevoie de 2 grame de proteina/kg-corp zilnic, calculezi cat consumi intr-o zi si DACA nu ajungi la cantitatea necesara, diferenta o bagi din supliment.