| cristyscl a întrebat:

Funda!
Salut TPU, am o singura intrebare:
-cand faci sala si vrei sa slabesti cum e mai bine sa alergi si dupa sa incepi antrenamentul sau invers, faci antrenamentul si dupa alergi?
Fara raspuns daca nu stiti vreau decat cele mai bune pareri.

Răspuns Câştigător
| Noteji a răspuns:

Ar fi bine sa fugi si la inceputul si la sfarsitul antrenamentului, dar principal ii sa fugi inainte..trebuie sa te incalzesti...eu am facut odata prostia sa nu ma incalzesc si am facut intindere de ligamentesad

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Evident ca dupa. De ce? Exercitiile cardio ( in cazul asta alergatul ) ard cele mai multe calorii.

Corpul intai foloseste rezervele de glicogen, carbohidrati, etc., si abia apoi trece la folosirea grasimii pentru energie. Asa ca e mai bine sa folosesti rezervele de glicogen pentru antrenamentul cu greutati si apoi cand faci cardio sa foloseasca rezervele de grasime pentru energie.

Deci, intai antrenament cu greutati si apoi cardio.

| vr6 a răspuns:

Incearca sa le combini, adica cand faci picioare fugi cand nu faci altceva.

| blackswan8 a răspuns:

E foarte important sa alergi inaintea antrenamentului.iti incalzesti muschii si ii pregatesti pentru antrenamentul propriuzis.Iti recomand steperul.e mai eficient decat banda.si la sfarsit mai faci 10 minute pe bicicleta.