| Chicaaau a întrebat:

Fundas central pe banda... Cum adica. Ce inseamna pe banda?

Răspuns Câştigător
| gicaputinica a răspuns:

Fundas central de banda, nu exista!
Este fundasul de banda care are rolul de a opri extremele si a inlocui mijlocasul lateral cand acesta devine extrema in atac.
Explicatia simpla!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista "fundas central pe banda". Fundasi centrali sunt cei 2 fundasi din centru apararii. Se foloseste sintagma "jucator de banda" pentru cei 2 jucatori aflati pe extremele dreapta si stanga, de obicei mijlocasi dar pot fi si jucatori de atac, mai ales in asezarea 4-2-4. Numai bine!

| bogdannutz a răspuns:

Poate se referea ca l-a pus sa joace in banda(=pe flanc=pe margine), ca l-a reprofilat

| Chicaaau explică (pentru bogdannutz):

Da... M-a pus sa joc pe banda

| Georgiana356 a răspuns:

Nu exista "fundas central pe banda".