| askmefast a întrebat:

Hei! Daca fac exercitii la gantere si fac multe flotari pe zi, o sa am rezultate vizibile in cateva luni sau e nevoie sa iau si suplimente?

Răspuns Câştigător
| Emn777 a răspuns:

În primul rând conteaza foarte mult varsta si genericul tau. diferă de la o persoană la alta. După aceea depinde de ce parte din corp vrei sa lucrezi. Probabil ca vrei brațe (alea le poti lucra cat de cat cu ganterele si niste florări, dar nu foarte multe ca nu prea are rost). După aceea importanta este execuția exercitiilor(uita-te la niste tutoriale făcute de oameni care au cat de cat habar si fii foarte atent la felul cum executa) Și încă un lucru foarte important este alimentația pe care o ai(aici din nou poti gasi diferite tutoriale cu ce sa manânci făcute de anumiti nutritionisti. De ex. :Andu Preda-un nutritionist foarte bun, il gasesti pe Youtube) Desigur si odihna nu trebuie uitată. Sper ca te-am ajutat cu ceva! Succes! happy

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. Cu prostia aia de antrenament vrei sa pui muschi? flotari = exercitiu de incalzire. lucrezi 3 grupe amarate si lucrezi mereu cu aceeasi greutate

2. De ce "pe zi", asta e o CRETINITATE tipica a incepatorilor. Muschii cresc in zilele de pauza... tu daca faci zilnic, ei CAND mai cresc?

In sportul asta mai des = mai PROST

3. Ce alimentatie ai? Cate fripturi mananci pe zi? Sau tu vrei muschi doar cu exercitii? SI in "cateva luni".

Apuca-te de sah, copil mic.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai uitat sa spui de suplimente!))))

| Kerre a răspuns:

Facand MULTE flotari si exercitii cu gantere nu o sa cresti deloc in masa musculara doar in anduranta, plus la asta exista riscul si de a te supraantrena. Mergi la sala, creeaza-ti un program de antrenament special pentru neceitatile tale si apuca-te de treaba, o alimentatie bine echilibrata, consumand mult mai mult proteine si cu odihna necesara vei vedea schimbari in 5-6 luni de antrenament intensiv.

| askmefast explică (pentru Cosmin86):

1.Am 16 anihappy
2.Nu iti mai pierde timpul cu raspunsuri din aste de tot ***, nu ajuti pe nimeni
3.Se vede ca viata e foarte dura cu tine, cred ca nici parintii nu te suporta acasasadnu imi explic cum poti fi atat de toxic pe forumuri online xd pun pariu ca in viata reala nu scoti doua cuvinte, dar pa

| Cosmin86 a răspuns (pentru askmefast):

Nu sunt un "copil mic" ca tine sa stau cu "parintii" acasa, de aproximativ 12 ani am casa mea.

Si nu sunt "toxic", poti vedea ca am ajutat o gramada de oameni cu peste 20.000 de raspunsuri, TOATE la sport, aici si pe culturism.ro

Dar cand vad ce aberatii poti sa scrii, ca vrei muschi cu niste amarate de flotari si gantere, ce pot sa-ti raspund? laughing

Copil de 16 ani... ce sa-i spui de nutritie, ca el mananca ce-i face "mami" acasa.