| vladonelu33 a întrebat:

Am 14 ani si de anul trecut am inceput sa fac exercitii fizice acasa. Exercitiile includeau flotari(maini departate, diamant, mainile normale), abdomene, gantere, flexoare, tractiuni(pentru spate si piept). De cand am inceput, rezultatele sunt foarte vizibile, insa acum sunt clasa a 8-a si la vara cand termin cu examenele voi merge la sala, insa pana atunci as vrea tot acasa sa fac exercitii, insa sa fie o crestere a muschilor mai rapida(fara suplimente). Aveti solutii? P.S.: Eu pana acum faceam zilnic toate ex. odata, nu faceam pe zile, de ex: azi flotari, maine abdoneme, etc...
Ar trebui sa le fac in zile diferite sau sa continui asa?

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

1. la flotari le zice priza larga, normala, ingusta. happy
2. la tractiuni lucrezi SPATELE, nu si pieptul. deci indiferent cum faci tractiunea, ala este exercitiu pentru spate, biceps, antebrat, umeri. pieptul nu are a face (intra, foarte putin, insesizabil).
3. ia in considerare pauza pe care o cere corpul. faci 7/7 zile nu dai timp muschilor sa se regenereze. fa pauze. macar 2 zile pe saptamana stai degeaba (adica fara exercitii fizice).
4. corpul la inceput creste ca painea calda, pe urma incepe sa incetineasca treptat cresterea. tu crezi ca daca acum in 1 an sa zicem ai dublat greutatile, in fiecare an le vei dubla? fiecare an injumatateste "gain"-urile pana la 5-6 ani cand cresti foarte incet. tu doar ai trecut de perioada de inceput unde cresteai alert si ti se pare (si asa este) ca nu mai cresti la fel. este normal. corpul s-a obisnuit cu antrenamentul, stie ce si cand vine. surprinde muschii. fa ceva nou, supune-i la ceva diferit. gandeste-te la muschi ca la o fetita mica de 5 ani. ii dai o jucarie. la inceput se distreaza cu ea. cu timpul se plictiseste si nu o mai foloseste. da-i alta jucarie, o sa fie innebunita dupa ea, pana iarasi, se plictiseste. cam asa este si cu muschii.

si ultima idee. muschi + rapid = steroizi. altfel muschii nu cresc repede. ia timp, alimentatie, transpiratie si ambitie.

ps. antrenamentul tau trebuie sa aiba maxim 90 de minute cu tot cu pauze. poti imparti exercitiile. dar cum nu stiu sa iti zic. eu fac pe grupe si flotarile de ex lucreaza tot...

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mai multe proteine si cardio pe langa, da e fb ma bucur ca faci sport

| sorynbest a răspuns:

Continua tot asa.