| Justjust11 a întrebat:

Hei TPU, azi am cumparat o banda de alergat, am 105 kg la 19 ani, tin regim, dar nu stiu cum sa folosesc banda, ce viteza ar trebui sa folosesc si ce inclinatie? ca sa ard mai repede calorii.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Inaltime?

| aXy99 a răspuns:

Fa antrenamente HIIT, alearga cat poti de tare, fa sprinturi, eventual du-te la sala pentru a te antrena cu greutati, asa arzi multe kcal. Daca alergi lent pe banda e ca si cum ai sta pe loc laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru aXy99):

Daca alearga incet pe banda face primul pas spre a alerga mai repede. Sunt de acord ca antrenamentele HIIT sunt cele mai eficiente pe partea de cardio, dar nu consider ca sunt recomandate unei persoane care nu se descurca macar 30 de minute cu o alergare usoara, iar intrebarea ma face sa presupun ca nu le prea are cu alergatul sau cu sportul in general...

| aXy99 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Sunt de acord cu tine, doar ca intrebarea a fost "[...]ca sa ard mai repede calorii". Eu i-am raspuns cum sa arda mai repede kcal, nu cum sa inceapa sa alerge.

| Justjust11 explică (pentru AnastasiaK):

Azi dimineata am alergat cu viteza 6.5 km/h si inclinarea 1 si am alergat non stop 30m. am eu greutatea aceea dar am rezistenta.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Justjust11):

Mda, nu stiu ce sa zic despre asta...eu alerg peste 10km intr-o ora (nu stiu sa-ti zic viteza exacta ca nu alerg pe banda) si nu se cheama ca fac HIIT. Cu toate astea, eu fac sport de mult timp deci ar fi incorect sa te compar cu mine. Incearca ce ti-a recomandat aXy99 si vezi cum te descurci.

| siriusblack98 a răspuns:

Da-i o viteza mare si incearca sa alergi repede pe ''distante'' scurte.Vei arde mai repede caloriile.Dar cum ti-am mai zis o data, doar cu alergatul pe banda nu vei slabi la nesfarsit.Include si alte exercitii daca vrei rezultate mai bune si mai rapide.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe langa sfaturile excelente ale lui Endoryus: incearca sa mergi si la bazinul de inot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti bate capul cu viteza sau inclinatie prietene. La 105kg tu nu ai conditie fizica. Incepe cu inceputul, vorba aia. Incepe cu cea mai mica viteza. Fa asa o saptamana, 2, 3. Dupa mareste putin viteza. Iar si iar. Trebuie sa iti intre bine in cap ca nu se poate sa slabesti intr-o zi sau o luna. Nu te lasa. Imi amintesti de aia de la sala care se lasa dupa 2 luni ( daca ajung macar si acolo ) care nu vad rezultate "wow" si prefera sa se joace la pc decat sa munceasca pentru un corp sanatos. Asa si tu. Nu te lasa. Inceputul e cel mai greu. Pana iti intra in cap rutina asta.

| Maria12340036 a răspuns:

De pinde cat poti tu sa alergi mai intai ai putea sa cauti niste exericitii pe youtubesi sa le faci dimineata, iar seara poti face pe banda de alergat pe 4 ca 1 e mult prea usor si 2 si 3 la fel, nu manca prea mult si abtine-te de la dulciuri mai mult mananca salate, fructe ca este tot vara si am auzit de la niste prieteni ca daca bei dimineata apa calduta cu lamaie poti slabi, dupa 1 saptamana poti marii viteza la banda.
Succes la sport!