| Alissaaly a întrebat:

Hei TPU, ce îmi recomandați pentru creșterea înălțimii? Exerciți ceva ajutător?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Un sport practicat zilnic sau cel putin 2-3 ori pe sapatmana (volei, handbal, baschet sau inot), ajuta la stimularea hormonilor de crestere.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa mentionez:
- daca esti fata, cresterea in inaltime se incheie la 16-17 ani.
- daca esti baiat, poti creste in inaltime, pana la 18-20 de ani.

| RobertMoon a răspuns:

Poți face un sport ca sa îți dezvolți armonios corpul în speranța că vei creste în înălțime, iar în rest nu prea există alternative. Mâncare sănătoasă, ferește-te de mâncarea procesata sau junk-food. Totul ține de genetic și de modul în care corpul produce hormonul de creștere. Poți merge la un doctor endocrinolog în cazul în care ai o problemă serioasă cu înălțimea, dar dacă nu mai așteaptă, unii cresc mai târziu.

| Andresso a răspuns:

Înot

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Sporturile ce te fac sa ți întinzi corpul sunt bune pentru creșterea în inaltime: înot, baschet, volei, handbal, tenis de câmp, polo