| babanelu a întrebat:

Hei TPU stie cineva cum sa imi repar opturile la bicicleta fara prea multi bani?

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Cu patentul e mai greu pentru ca se rotunjesc profilele alea patrate din capatul spitelor. Ideala e cheia de spite, daca janta e curbata spre dreapta strangi spitele de pe partea stanga si slabesti un pic din partea dreapta, putin cate putin pana cand vezi ca se micsoreaza curbura ("burta" sau "optul"). Ai grija sa nu strangi ca nebunul ca apoi ovalizezi roata. Important e sa actionezi cate putin si sa vezi rezultatul. In nici un caz nu te propti cu genunchiul in janta ca nu rezolvi nimic, chiar daca pe moment ai impresia ca se indreapta, dupa aceea spitele o trag inapoi. Succes!

1 răspuns:
| fly4love a răspuns:

Daca ai cheie speciala pentru spitze te-ai rezolvat