| Popica24 a întrebat:

Sunt adolescent si merg la sala de 6-7luni. Am observat multe schimbari din punct de vedere al masei musculare, dar am si o problema.
In perioada asta am mancat mai mult ca de obicei (m-am ingrasat) si as vrea sa scap de masa grasa pe care am acumulat-o.
Este vreo diferenta intre regimul pe care il tii sa slabesti si unul in care scazi masa grasa?
+Cum as putea sa fac asta optim si corect?
Saru' mana!

Răspuns Câştigător
| Quassaar a răspuns:

Nu este suficient sa tragi de fiare. Trebuie sa combini exercițiile de forță cu cele de cardio. Încearcă spinning, bag boxing, step cardio. Bineînțeles că un regim alimentar echilibrat ajuta și mai mult. Pe de altă parte este posibil sa fi pus masă musculară, rezultatul fiind creșterea în greutate. Important este sa faci cat mai multă mișcare. Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Quassaar):

Pentru muschi trebuie sa mananci MULT, nu doar "Echilibrat". Chiar si 3-4 fripturi pe zi.

E ceva normal sa mananci singur cat o familie de 4 persoane in perioada de masa!

| aXy99 a răspuns (pentru Cosmin86):

Adica peste 8000 de kcal? laughing Nu prea

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai crescut in burtica =manci prea mult, ai crescut in brate =este foarte bine, asa si trebuie

| aXy99 a răspuns:

Reduci aportul caloric.

| Kerre a răspuns:

Pai in momentul in care pui masa musculara pui si grasime pentru ca esti intr-un surplus caloric, cresterea in masa musculara este imposibila daca nu esti intr-un surplus caloric. Daca vrei sa scapi putin din grasime auntci fii sigur ca o sa pierzi si putina masa musculara. Incearca sa cresti volumul antrenamentelor de tip Cardio si sa fii intr-un deficit caloric.