| geoconda a întrebat:

Hei.
Stiti ca exista tot felul de aplicații pentru tonifierea corpului pe magazin play. Unele dintre ele fiind: lose weight app for..., six pack in 30 days... etc. Întrebarea mea este: ajuta? Adică te slăbesc? Unele au aceleași exercitii pentru o lună întreagă (și eu stiu ca nu prea e bine să repeți acelasi tip de ex de nenumarate ori, mușchii stiu deja la ce ii supunem) zic eu. Sunt bune pentru slabit? Bineînțeles pe lângă o alimentație sănătoasă?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Normal ca sunt bune pentru slabit si ajuta, ca doar e miscare, si miscarea arde mai multe kcal decat daca nu faci.
Pana la urma nici nu conteaza daca se repeta, miscare sa fie, asta doar strict pe slabit.

Dar in mod normal trebuiau ex pentru fiecare grupa de muschi ca sa-i lucrezi pe toti.

De ex la sala se facea asa:

Luni piept si bicepsi
Miercuri spate si tricepsi
Vineri picioare umeri si trapez

Adica acoperea totul mereu. Nu era necesar mai mult decat o ora la fiecare zi din aia, asta strict pentru masa musculara, daca nu aveai nevoie de slabit.
Iar greutatile le stabilea antrenoru de acolo.

| geoconda explică (pentru Mosotti):

As vrea să ajung la kg dorite si dupa să încep să îmi transform greutatea în mușchi. Înțelegi? Dar, da sunt esentiale ambele tipuri de antrenamente : greutati + cardio. Saritul cu coarda m-a ajutat mult.
Eee, la sala sunt echipamente, eu fac sala acasă. Am și eu două gantere. Fac ce pot.

| Mosotti a răspuns (pentru geoconda):

Da, faci si acasa, e ok si asa.
Saritu cu coarda ajuta mult, arde cam 700 kcal/ora ca si alergarea.
Cand e si slabire, normal ca e necesar si cardio.

| Celestina003 a răspuns:

Sunt și pe YouTube exerciții pentru modelarea corpului, eu le fac și mă ajută.