| anonim_4396 a întrebat:

Heiii, deci am împlinit de curând 13 ani și îmi doresc super mult sa ma apuc de judo(sigur după ce trece treaba cu Covid-19) Credeți că este târziu?

Răspuns Câştigător
| TheBoyTheCool24 a răspuns:

Nu este târziu deloc, plus că ai multe beneficii.

| Deeadeuutza a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Ce beneficii?

| Deeadeuutza a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Ce beneficii?

| TheBoyTheCool24 a răspuns (pentru Deeadeuutza):

Nu pot să-ți spun neapărat eficiența lui în stradă, dar în primul rând e sport iar beneficile oferite de sport sunt numeroase printre care un somn de calitate, mai multă energie, ș.a.m.d

| Deeadeuutza a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Am înțeles, mersi ca ai răspuns

6 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Judo este unul dintre cele mai IDIOATE arte martiale care exista
1. judo nu poate fi aplicat pe cineva imbracat in tricou, mare majoritate a procedeelor implica ca adversarul are chimono si ai de unde sa il apuci si sa il tragi
2. e un sport NUMAI de contact, daca dai peste unul care stie sa dea cu pumnul/piciorul esti in pom
3. E UN SPORT IDIOT DPDV AL... CAPLUI, la primele antrenamente te v-a durea capul in draci, pentru ca ajungi sa fii strans, insa mai ales esti pus sa faci rostogolori si alte tampenii si o sa te freci si lovesti la cap (nu rau, dar indeajuns)

judo era singurul sport de arte martiale permis pe vremea lui Ceasca TOCMAI din cauza ineficientei crase.

| Mmaannuu111 a răspuns:

Niciodată nu e prea târziu pentru un sport. Doar la gimnastică dacă ai făcut pauză câțiva ani nu prea poți sa începi din nou nu vei obține acele rezultate dacă nu ți-ai menținut elasticitatea