| costi900 a întrebat:

Hey,am si eu nevoie de un program de sala pentru 4 zile (luni, marti, miercuri, joi si merg si vinerea cand pot) stiu ca nu este pauza intre ele dar asa o sa merg.
Vreau sa incep sala cu un nou antrenament, vechiul antrenament era asa :
Luni:piept+picioare
Marti:biceps+antebrat
Miercuri:triceps+deltoizi
Joi:spate+abdomen

Nu stiu daca este corect dar asa l-am avut

Precizez am 18 ani, 84 kg si 2m inaltime big grin

Multu! happy

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Piept si picioare? buuuuna idee. o zi numai cu biceps, gen 9 serii, o zi cu 2 grupe mari gen 30 de serii. egalitate.
de ce nu pui grupa mare + grupa mica? gen
piept+ biceps
spate + abdomen
umeri + triceps
picioare + antebrat
sau schimbi abdomenul cu antebratul
sau vezi ca la spate + lombar + trapez. ca tot grupe ale spatelui sunt.
intr-o zi de antrenament incepi mereu cu grupa mare. ca ea va cere cea mai mare parte a energiei pe care o ai. lasand-o la urma o faci prost. esti preobosit de la grupa mica, nu mai tragi la fel de bine.
zilele ti le alegi tu dupa cum crezi de cuviinta. eu in afara de luni = mereu piept, celelalte grupe le schimb dupa cum am chef. astfel evit si memoria musculara si plafonarea + daca vin 10 insi sa faca X aparat, nu stau dupa toti pana ma ia Gaia

| Cosmin86 a răspuns:

" Luni:piept+picioare", mai bine te apuci de sah...

luni nu ai cum sa faci niciuna din ele ca lumea, iar marti ai un antrenament prea usor ( biceps + antebrat = 20 de minute de antrenament, ce naiba ).

Organizeaza-le a.i. sa dureze maxim 1 ora un antrenament, de genul :

luni - piept, abdomen
marti - spate, umeri
miercuri - picioare
joi -> brate si antebrate