| Ickigo a întrebat:

am 16 ani; 65kg; si inaltimea1, 78 vreau sa merg la sala.
Am cautat pe net si am gasit un program de antrenament de 5 zile pe saptamana si vreau niste pareri daca e bun programul sau nu.

luni
pectorali
marti
spate
miercuri
umeri-trapez
joi
picioare
vineri
biceps-triceps-antebrat
sambata
pauza
duminica
pauza

Răspuns Câştigător
| TheForeignConstantin a răspuns:

E cam mult sa mergi IN FIECARE ZI la sala. Chiar vrei sa transpiri 5 zile din 7? Programul meu e impartit pe 3 zile ( L-Mi-V ) si grupeaza grupele de muschi in felul acesta:
Luni: Triceps & Spate
Miercuri: Picioare & Umeri
Vineri: Piept & Biceps
Si desigur abdomene L si V ( poti chiar si miercuri ).
Asa cum le ai scrise si tu acolo, eu am notat muschii principali, dar ideea e ca pot fi combinate si mai economisesti timp fara sa pierzi nimic.
Mai cauta si alte programe sau eventual roaga pe unu de acolo sau pe seful salii (care sigur e un culturist) sa te ajute cu asta. Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheForeignConstantin):

2 grupe importante, picioare si umeri in aceeas zi... cam aiurea

mai bine mai adaugi o zi si faci asa :

luni -> spate ( spatele e o grupa mare, ocupa singura un antrenament intreg )
marti -> picioare ( la fel, alta grupa foarte mare )
joi -> piept, biceps
vineri -> umetri, triceps, antebrat

3 răspunsuri:
| MassEffect a răspuns:

Pe langa ca nu e bun e si prea incarcat pentru un incepator, nu poti face piept, spate, umeri si trapet in zile consecutive ca nu faci nimic.Incearca programul asta:
Luni: Piept,biceps
Marti: Picioare, abdomen
Miercuritongueauza
Joi:Spate, Triceps
Vineri:Umeri, trapez

Grija la alimentati care e mai importanta ca si antrenamentul, incearca sa ai 5 mese pe zi bogate in proteine(macar 25g la fiecare masa). Bafta.

| Navigatorul123 a răspuns:

E bine...