| icsuleasca a întrebat:

Hey!
Ce cursuri de sport as putea lua pentru a invata tehnici de autoaparare? Sau exista cursuri speciale?
Mentionez ca sunt fata. happy
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Accero a răspuns:

Sti sunt anumite cursuri de autoaparare, dar sunt pe termen lung, daca vrei ceva pentru progres rapid, iti recomand sa cauti si pe Net "tehnici de Mhuay Thay(box tailandez) si in cazul in care esti si flexibila (deci numai daca esti flexibila daca nu NU) si capoeira, iar in caz ca nu poti te pot invata eu cate ceva ca de exemplu:in orice situatie de A-V(agresor-victima) in caz de 1-1, o lovitura de picior in tampla functioneaza,sau o lovitura de genunchi in stomac,coninuata cu una in nas, nu il va lasa K.O dar o sa iti dea timp sa fugi. Daca esti tinuta cu spatele, cu calcaiul calca cat poti de tare pe degetele de la picioare, apoi tot cu calcaiul, loveste-l in "zona sensibila"(sti 95% dintre agresori tin picioarele departate cand comit faradelegea,de ce nici eu nu stiu).As putea sa iti spun mai multe, dar nu ai intelege, asa ca astea sunt de baza, sper ca te-am ajutat, bafta sa ii snopesti

5 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Cursurile de autoaparare sunt o prostie. Nu din punct de vedere al tehnicilor invatate ci din perspectiva faptului ca faci cursul cateva zile/saptamani apoi nu mai treci prin sala respectiva si tehnicile nu au timp sa iti intre in reflex pentru a le aplica intr-o situatie reala. Pentru asta e nevoie de pregatire constanta deci iti sugerez sa te duci intr-o sala de arte martiale. In functie de ce ti se pare mai interesant. Poti incerca Ju-jitsu, Aikido, Daito-ryu sau chiar kickboxing. Daca intr-adevar vrei sa fi eficienta in autoaparare nu uita ca trebuie sa te antrenezi constant.

| pioneeraudio a răspuns (pentru Nickname1890):

Prietene sunt de acord cu tine!

| pioneeraudio a răspuns:

Ceau. Sincer cursurile de autoaparare sunt niste tampenii. Intr-o situatie reala..nu ai timp sa faci toate manevrele pe care le-ai invatat. Cel mai bine. cand cineva vrea sa te atace sa lovesti tu prima...Parca era pe TVR2 mai demult o emisiune de autoaparare..Asta e sfatul meu. oricum, mai astepta si alte raspunsuri. Bafta! :*

| MarikkDubstepLover a răspuns:

Full contact!

| Sabina_Saraolu_1997 a răspuns:

Pai,karate n-ar fi rau.