| Alex54679 a întrebat:

Am o intrebare: daca sucul are calorii, inseamna ca te poti ingrasa de la acesta?

Răspuns Câştigător
| cristiww a răspuns:

E adevarat ca de la zahar provin caloriile, dar nu-i adevarat cand spui ca te ingrasi de la zahar exclusiv! Zaharul cel mult poate avea (chiar are) un efect asupra insulinei dar pana a se depune sub forma de strat adipos e cale lunga. Te ingrasi in momentul cand tot ceea ce mananci (caloriile totale) depasesc necesarul zilnic.

4 răspunsuri:
| WID a răspuns:

Te ingrasi in mare parte din cauza zaharului din sucuri. Multe lume nu stie ca zaharul ingrasa din prima, exact cand l-ai consumat.

| cristiww a răspuns (pentru WID):

E adevarat ca de la zahar provin caloriile, dar nu-i adevarat cand spui ca te ingrasi de la zahar exclusiv! Zaharul cel mult poate avea (chiar are) un efect asupra insulinei dar pana a se depune sub forma de strat adipos e cale lunga. Te ingrasi in momentul cand tot ceea ce mananci (caloriile totale) depasesc necesarul zilnic.

| andreiminion a răspuns:

Te ingrasi in momentul cand tot ceea ce mananci depasesc necesarul zilnic

| cristiww a răspuns (pentru andreiminion):

Corect Andrei, si mai zicea lumea ca toti isi dau cu parerea pe TPU

| Marta135 a răspuns:

Hey! Nu neaparat de la calorii... Dar sucurile contin coloranti, zaharuri si toate cele, care nu sunt prea sanatosi/sanatoase. In concluzie, nu este bine sa bei suc prea des. Sper ca te-am ajutat. Mi-am spus doar parerea.