| WebEye a întrebat:

Hey TPU!
As dori si eu sa stiu care e diferenta intre bodybuilding si powerlifting si care e cea mai buna de urmat, si prin cea mai buna ma refer ca nu vreau sa arat ca o gorila cu biceps de 60cm,ci vreau sa arat numa bine,deci eu nu vreau numa masa musculara nedefinita si prin nedefinita ma refer de exemplu:sa ai mana groasa dar sa nu se vada forma muschilor dar totusi tu sa ii ai! Deci nu vreau asa vreau sa se vada definirea si sa si am muschi, stiti voi la ce ma refer eu!
Dau funda la cel mai explicit raspunswinking

Răspuns Câştigător
| SerbanSnake a răspuns:

In power lifting se axeaza numai pe ridicarea unor greutati cat mai mari nu pe lucrarea grupelor musculare, in timp ce bodybuilding se axeaza pe scoaterea cat mai in evidenta a fiecarei grupe de muschi greutatea folosita fiind pe plan secund, iar din cate vad tu vrei sa fii mai mult masiv pentru asta trebuie sa mananci multa mancare bogata in carbohidrati si sa te axezi pe exercitii de luare in masa sa nu treci mai mult de 8-10 repetari indiferent de exercitu, atentie insa acele 8-10 repetari sa fie maxime adica sa pui o anumita greutate in asa fel incat sa nu poti depasi 10, spor.

| WebEye explică (pentru SerbanSnake):

Imi poti recomanda mancaruri bogate in carbohidrati, si la indemana(adica sa nu ma pui sa mananc sepie, e doar un exemplu rolling on the floor )SI pana la urma pe ce sa ma axez pe bodybuilding sau pe powerlifting ca tot nu mai lamurit complet? Sa ajung ca tine(daca tu esti ala din imagine); P

| SerbanSnake a răspuns (pentru WebEye):

Pai spre exemplu eu as vrea sa mai iau un pic in masa ca sa am de unde sa definesc si sa striez nu vreau sa fiu masivhappy,iar daca vrei sa iti construiesti un fizic clar mergi pe culturism cum am spus si mai sus halterofili sunt interesati doar de cat de multa greutate pot sa ridice nu-i intereseaza formele,in general ei sunt masivi si cu burta,iar in privinta mancari:cartofi, orez, paine la fiecare masa, paste, oua cate un sandwich intre mese cam astea sunt mancaruri pentru luare in masa, sper ca te-am lamurit bafta.

6 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Power lifting e forta, body building e aspect ( mai pe intelesu tuturor)
AStea sunt sporturi de performanta, nu ai cum sa le urmezi, ca ti se scoala tie asa deodata happy.
De duci la sala, urmezi un program de masa, manci multi carbo (paste painea cartofi), si bineinteles proteine, odihna, motivatie, si ai sa ajungi asa cum iti doresti, in timp

| Cosmin86 a răspuns:

"deci eu nu vreau numa masa musculara nedefinita ", deci tu vrei bodybuilding, punct.

"vreau sa arat ca o gorila cu biceps de 60cm", stai linistit, e imposibil sa ajungi sa ai 60 in biceps, campionii mondiali au 54-56 pe acolo :)

"sa ai mana groasa dar sa nu se vada forma muschilor dar totusi tu sa ii ai" -> aici ai descris foarte bine un powerlifter :)

Deci e clar ce vrei.

www.culturism.ro ( sau orice alt site in domeniu ), ai acolo alimentatie, antrenament, etc.

| aumih16 a răspuns:

Powerlifting pentru cei care ridica numai si numai greutati! haltere! adica! si bodybuilding aia care fac la sala pentru corp! si aparate benzi dar si greutati!

| OLECH a răspuns:

Powerliftingul este considerat unanim cel mai reprezantativ sport de forta. Cu asta am zis tot, poti sa ai cate straturi de slanina vrei, brate groase fara forma dar atat timp cat faci acest sport, cu exercitiile aferente (impins, geno si indreptari) rezultatul va fi excelent. Majoritatea powerlifterilor de succes din afara au corpuri la care multi bodybuilderi viseaza!