| AnnonomusAnonimusAnonimus2013 a întrebat:

Vreau sa imi maresc masa musculara mai depede, adica sa fac muschi mai repede si natural fara pastila sau proteine, am 16 ani si 1, 75 si am cam 55 kg, vreau ca in 3 luni sa arat mai bine[ma refer la muschi]. Ce imi recomadati sa fac si sa mananc? Funda + vot!big grin

11 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ce vrei tu sunt fix aberatii de copii mici.

Cu proteine se fac in vreo 3-4 ani ( si da, cu proteine e NATURAL, proteinele sunt in mancare, in special in carne, branza, oua )

| MiculFaraon a răspuns:

Uite ceva aici : * 4 serii a cate 12 repetari - flotari | pauza 1 minute intre serii
*4 serii a cate 30 repetari - abdomene | pauza 1 minute intre serii
*4 serii a cate 15 repetari - ridicari pe varfuri | pauza 30 de secunde intre serii
*4 serii a cate 20 repetari - genoflexiuni | pauza de 30 de secunde intre serii.Si dupa ce iti termini antrenamentul este indicat sa mananci peste sau carne de pui ori sa bei ceva lactate. big grin. Daca ai vreo gantera te poti antrena foarte bine cu ea ca eu asa fac si da rezultate foarte bune. Sper ca te-am ajutat. Succes in continuare! happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru MiculFaraon):

Nu mentionezi nimic de alimentatie, fara o alimentatie speciala exercitiile sunt FIX ZERO

| UtilizatorulN a răspuns:

Uite, din experienta mea: tot ce trebuie sa faci, e sa arzi mai multe calorii decat mananci prin sport, deci poti manca orice. Ti-as recomanda sa mergi la sala, sau sa-ti cumperi niste gantere ori sa le improvizezi. Eu am facut asa din doua in doua zile: 15 flotari, apoi 100 de abdomene, 15 dumbdell flys: http://www.youtube.com/watch?v=eozdVDA78K0, le repeti de 3 ori, deci cate 3 serii din fiecare, deci 45 de flotari, 300 de abdomene, si 45 dumbdell flys apoi dupa ce termini, alergi 1 km minim la viteza de jogging sau cat de cat moderata. Dar uite, mai bine ia-te dupa http://scoobysworkshop.com/gain-muscle-lose-fat/. E un om minunat, si eu m-am luat dupa el. Te invata si cum sa mananci, si cum sa faci sport acasa sau la sala sanatos si iti face si un "orar" al exercitiilor dupa varsta, sex etc. :D Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulN):

"deci poti manca orice", unul din cele mai stupide sfaturi posibile. Mai documenteaza-te. Daca faci un exces ca lumea e posibil sa ai nevoie de 2-3 luni de antrenamente sa arzi caloriile repsective DE LA O SINGURA MASA.

Copil mic, poate manca orice laughing

| UtilizatorulN a răspuns (pentru Cosmin86):

Omu' eu asa am facut, si am slabit 25 de kg... dupa 2-3 nutritionisti am slabit cu diete, sport dar crede-ma, nu merge! Am slabit cu nutritionisti 15 kg, cand trebuia sa termin tratamentu', incepeam sa mananc putin mai mult (asa a zis nutritionistu') si am pus 20 inapoi. Apoi am renuntat si punct. Mancam pana dadeam pe'afara, faceam sport 3/4 din zi. Si bau, mi-am facut o masa musculara supradezvoltata pentru varsta mea, si am fost obez, la 13 ani aveam 90 de kg si la 14 ani aveam deja 65. Acum am 17 si am 76 kg...

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulN):

Ok, ai zis ca poti manca "orice". Mananca luna asta 6 shaorma pe zi + 2 litri de cola.

Sa vedem cu ce viteza pui inapoi ce-ai dat, indiferent de cat sport faci

| UtilizatorulN a răspuns (pentru Cosmin86):

Ia incearca ce-ai spus, vei fi minunat de corpul uman.

| Cosmin86 a răspuns (pentru UtilizatorulN):

Am vazut ce-ai putut sa aberezi la proteine, e clar cat de putin stii, mai documenteaza-te despre metabolism si altele.

| UtilizatorulN a răspuns (pentru Cosmin86):

Na bine, uita.

| LeonardGrasuxl22 a răspuns:

Fii atent cel mai bine e sa te duci la o sala speciala de lupte numita MMA acolo te invata toooot despre cum sa te lupti cu picioarele si mainile + ca te face foarte fortos o sa ai un abdomen plat, o sa faci flotari, sarituri cu coarda, abdomene etc deci concluzia mea e sa te duci la MMA si nu vei regrata!winking