| whein1991 a întrebat:

daca imi lucrez bicepsul o dat pe saptamna dupa urmatorul program :flexii cu bara(6 serii de cate 12 repetari), flexii din înclinat cu ganterele(4\12),flexii concentrate din şezut cu gantera(4\14), flexii la banca Scott(4\12).Este bine sa lucrez bicepsul asa?

7 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

E unul din cele mai proaste antrenamente posibile, fa-l si o sa ramai cu bicepsii mici toata viata.

biceps = grupa MICA => are nevoie de PUTINE serii sa creasca, prea multe serii il supra-antreneaza.

Fa 2 exercitii a cate 3-4 serii fiecare ( deci 6-8 serii IN TOTAL ) pe antrenament, dar pana la epuizare, cu pauze scurte intre serii.

Bicepsul oricum se lucreaza si cand faci spate, deci de fapt e lucrat de 2 ori pe saptamana.

| Iulian922 a răspuns:

E bine ce faci tu, dar ar trebui sa ai si o alimentatie corecta. Uite ce alimente cred eu ca iti sunt necesare : Pestele este ideal pentru masa musculara. Tonul, sardinele, somonul sunt surse sigure de aminoacizi si acizi grasi omega 3, esentiali pentru intarirea musculaturii si protejarea tesuturilor si articulatiilor.

Specialistii recomanda cel putin trei mese consistente de peste pe saptamana, pentru a avea musculatura dorita intr-un timp scurt. Cartofii fac si ei parte din topul celor mai potrivite alimente pentru musculatura.

Sunt o sursa sigura de potasiu si antioxidanti, iar rolul lor este de a regenera si a reface tesuturile. Alte alimente bogate in potasiu, cu aceleasi efecte asupra dietei tale sunt portocalele, laptucile, pepenele galben si piperul adaugat la fiecare mancare.

Iaurtul este nelipsit din alimentatia fiecarei persoane care face miscare si vrea sa scape de depozitele de grasime. Produsele lactate sunt surse de vitamina D, care imbunatatesc structura osoasa si ajuta la intarirea musculaturii.

Semintele de dovleac fac si ele parte din topul celor mai recomandate alimente pentru intarirea musculaturii. Sunt bogate in magneziu si asigura anduranta musculara pe timpul antrenamentelor.

Ouale sunt surse de proteine, de care ai nevoie in fiecare zi. Contin si vitamina A, D si E si pot fi consumate in orice moment al zilei. Spanacul este sursa de fier de care ai nevoie zilnic. Iti intareste masa musculara si asigura energia si forta de care ai nevoie pentru a face fata antrenamentelor.

Rosiile de sezon sunt ideale pentru salatele pe care le vei consuma seara. Sunt recomandate pentru consumul zilnic, indiferent daca sunt proaspete sau in mancare. Merele sunt si ele in topul alcatuit de specialistii americani. Au proprietati antioxidante si le poti alterna cu desrtul de capsuni, cu acelasi efect benefic asupra intaririi musculaturii.

Nu uita de apa, cea mai importanta sursa de energie pentru un organism sanatos. Hidratarea este esentiala pe tot parcursul zilei, cu atat mai mult cu cat ai adoptat un regim de miscare solicitant.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iulian922):

Serios? E bine atatea serii pentru biceps?

Dupa ce n-ai nicio treaba cu sportul vii si cu un copy/paste din care n-ai inteles NIMIC.

Copil mic...

| Iulian922 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da ce nu-s bune antrenamentele pe care le face whein1991. Te crezi tu mai tare si vrei sa dai dovada ca esti smecher?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iulian922):

Pentru ca bicepsul e o grupa MICA, daca ii dai 16 serii il omori de-l ia gaia.

La biceps se fac MAXIM 8-9 serii / antrenament

N-ai nicio treaba cu sportul, nu?

p.s. : nu ma cred mai tare pentru ca n-o sa ma compar cu un copil mic subdezvoltat, sa fim seriosi

| Iulian922 a răspuns (pentru Cosmin86):

Eu i-am zis si de ce fel de alimente are nevoie pentru a-si dezvolta bicepsul. Tu faci sport dar nu stii ce alimente sa mananci?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Iulian922):

Nu stiu? Atunci de ce am peste 700 de raspunsuri castigatoare aici si pe forumuri oficiale de culturism si fitness?

Hai mah copil mic, mai invata