| IndianaEvansy10 a întrebat:

mi-ar placea sa ma apuc de tenis de camp, am 15 ani, credeti ca e prea tarziu sa ma apuc la varsta asta? Si imi puteti recomanda niste cluburi/sali din iasi. Si daca practicati acest sport imi puteti spune cam cu ce ati inceput (P.S. nu am facut decat cam doi ani de tenis de msa, ca si sport de performanta)
Mersi anticipat :*

1 răspuns:
| AFR81 a răspuns:

Cu siguranta este prea tarziu. Jucatorii de top pe care ii vezi la televizor s-au apucat de pe la 5-6-7 ani, iar sub egida unui antrenor bun, sprijiniti financiar fiind (tenisul e un sport foarte scump) au reusit sa faca performanta. Eu am inceput sa practic acest sport la 15 ani. Am mers la inceput cu un coleg, apoi am gasit si alti parteneri, iar in prezent, dupa aproape 5 ani, jucand cam de 10-13 ori pe luna (iarna mai rar, evident), am ajuns la un nivel optim si am castigat chiar cateva meciuri la turneele de amatori. Dupa parerea mea, tenis de perfomanta nu vei putea face, insa il poti practica ca pe un hobby. Gaseste-ti cativa tovarasi si jucati. Dupa ce te vei obisnui cat de cat, poti participa la turnee pe www.tenispartener.ro. Se organizeaza in diferite judete ale tarii, participa jucatori amatori, iar victoriile sunt consemnate pe site, existand chiar si un clasament dupa modelul profesionistilor. In fine, multa bafta, tenisul de camp este un sport minunat.