| TheoRossi a întrebat:

Hi TPU! Vreau sa ma apuc de "sala", ce program imi recomandati zilnic? MERSI!

Răspuns Câştigător
| bengalezu999 a răspuns:

Uite iti zic eu.luni piept marti biceps triceps miercuri deltoizi(umeri)joi spate cu trapez vineri picioare abdomenul asa ca un sfat sa-l faci marti si joi la inceput inainte sa te apuci de celelalte.iar antebratul nu trebuie lucrat ca se lucreaza singur cand faci biceps.esti la inceput asa ca trebuie sa faci odihna multa si sa te tii bine daca vrei sa ai rezultate plus mancare la inceput te rupe febra mai incolo ai sa te rogi sa faci febra ca o sa fie cam reu sa faci atunci o sa trebuiasca sa schimbi programul exercitiile trebuie sa tii muschii in stres continuu sai fraieresti ca sa creasca intelegi ce vreau sa spun nu trebuie sa te obisnuiesti niciodata cu exercitiile dupa o luna o luna jumatate schimbi ritmul exerctiile etc

11 răspunsuri:
| SpaNu88 a răspuns:

Programul il faci in functie de timpul de care dispui.

| QuestionNr1 a răspuns:

4 zile sunt suficiente. Dar cel mai bine e sa faci asa: luni, marti antrenament miercuri pauza joi, vineri antrenament. Si sa faci in fiecare zi la picioare la maini si la spate. Cate un pic din fiecare. Sper ca te-am ajutat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru QuestionNr1):

Cate un pic din fiecare? adica full-body workout? E cam obositor pentru un incepator.

| QuestionNr1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Deci sa zicem ca faci 1 ora pe zi: 5minute picioare, 5 minute bicepsi, 5 tricepsi si tot asa pana antrenezi toate masele musculare iar apio le reperi inca 5 minute fiecare. Nu e obositor. Bafta!

| Cosmin86 a răspuns (pentru QuestionNr1):

Mda, nu e obositor dar nici nu faci mare lucru.

Mai bine 3-4 sedinte pe saptamana, 2 grupe pe sedinta, mica+mare, 30-35 de minute o grupa ( mare ) si 20-25 de minute cealalta grupa ( mica )

| QuestionNr1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Sa stii ca faci mult. Dar ce am zis eu e doar pentru 1-2 saptamani, de inceput. Ca daca faci cum zic astia mai sus, crede-ma ca faci febra musculara. Dupa un timp de la 5 minute faci 7, dupa aia 9 dupa aia 15 si tot asa. Pana la limitatongue. Si eu fac si asa am inceput si deja am patratele la abdomen, tricepsi, bicepsi, pectorali, etc.

| Cosmin86 a răspuns (pentru QuestionNr1):

Nu sunt incepator, fac sala de peste 3 ani si am 43 in brat asa ca stiu ce zic happy

P.S. : patratele nu inseamna ca ai muschi, orice slabanog are patratele.

Dar in fine, e ok sa faci febra musculara, eu fac la aproape orice antrenament, dar eu ma antrenez doar cu greutati mari.

| QuestionNr1 a răspuns (pentru Cosmin86):

Pai, atunci fa cate 20 de minute din fiecare...Iar mai apoi repeta fiecare. Si de ce ai spus ca vrei sa te apuci de sala, in prima intrebare daca deja faceai? Bafta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru QuestionNr1):

Mai uita-te o data, nu eu am pus intrebarea

| VladItalianu a răspuns:

Nu trebuie sa mergi la sala zilnic pentru inceput, pentru ca faci o febra musculara de toata frumusetea, pentru inceput du-te cam 2 sau 3 zile pe saptamana si nu te forta prea tare.Prima data trebuie sa lucrezi abdomenul, umeri si bratele pentru ca ele stau la baza oricarui exercitiu. Daca te fortezi prea tare si nu ai abdomenul tare risti sa faci hernie.Nu incepe cu greutati prea mari si de fiacare data cand mergi la sala inainte sa te apuci serios de lucru trebuie obligatoriu sa faci o incalzire a muschiilor, in caz contrar ai putea sa iti rupi un muschi sau sa faci febra musculara.

| Croitoru_Vlad_1997 a răspuns:

4 zile pe saptamana sunt mai mult ca suficiente. In prima zi faci piept si biceps, a doua zi faci triceps si spate, a treia zi faci umeri si trapez, iar a patra zi faci picioare.Trebuie sa faci pauza intre programe(ex:luni si marti faci sala, miercuri pauza, iar joi si vineri sala)