| Adelina1998B a întrebat:

Ii adevarat ca daca te apuci de SALA ramai mica si nu te mai dezvolti? app am aproape 15 ani happy ...eu nu cred asta, acuma depinde si ce exercitii faci la SALA... Please raspunsuri. Multumesc :*

Răspuns Câştigător
| PickUp a răspuns:

Bunahappy
Da este adevarat ca este un mit!
Corpul ti-se va dezvolta foarte bine si daca vei ramane mica asta s-ar intampla decat daca nu vei avea corpul format sau vei ridica greutati sau chestii pentru a te durea coloana!
Sa ramai pitic ar fi in cazul lui Juliano Stroe care a fost antrenat in lanturi si acele lanturi i-sau pus pe coloana iar coloana s-a blocat si asa va ramane!
Bafta!
FUnda?:*

| Adelina1998B explică (pentru PickUp):

Multumesc mult :*

| PickUp a răspuns (pentru Adelina1998B):

Nu ai pentru ce!
Si eu multumesc de funda!

| Cosmin86 a răspuns (pentru PickUp):

Esti pe langa

| NexusHELPER a răspuns (pentru PickUp):

Cu faza cu Giuliano Stroe m-ai copiaat laughing

| PickUp a răspuns (pentru NexusHELPER):

Nici nu m-am uitat la nimenilaughing

25 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

Este partial adevarat, depinde de ce exercitii faci. Daca spre exemplu faci ridicari deasupra capului cu greutati mari, exista riscul sa-ti stopeze cresterea. Dar tu esti fata deci nu cred ca te intereseaza astfel de exercitii.

Dar ce urmaresti tu mai exact sa obtii de la sala? Parerea mea e ca tu ca fata nu ai nevoie de sala. Te poti mentine in forma alergat, mergand pe bicicleta pe role, si facand diverse exercitii acasa. Stii ca iti poti lucra aproape toti muschii corpului si acasa fara nici un fel de echipament nu?

| Adelina1998B explică (pentru Nickname1890):

Da stiu! dar problema ii ca eu nu prea am ambitie si spun ca nu fac azi fac maine si tot asa, incerc sa ma schimb! ..si de aia vreau sa merg la sala sa ma schimb sa fiu mai responsabila! Sa am ambitie in ceea ce imi propun sa fac! happy

| Nickname1890 a răspuns (pentru Adelina1998B):

Daca tu crezi ca sala iti va da acel plus de ambitie de care ai nevoie atunci du-te la sala, dar vorbeste cu un antrenor de acolo care sa te indrume macar la inceput in primele zile. Pentru a face corect exercitiile.

Succes si multa ambitie iti doresc :*

| Adelina1998B explică (pentru Nickname1890):

Multumesc frumos :*, la antrenor nu ma stresez ca am personal unde ma duc eu :*!

| Wehes a răspuns:

Avand in vedere ca esti fata tu nu ai treaba cu cresterea in, inaltime ( la sala ). Ca nu cred ca te apuci tu sa faci spate, umeri si grupele astea principale.
Si la baieti e doar un MIT batranesc prost si total fals.
In concluzie, bafta la antrenament!

| marinaa9 a răspuns:

Nu e adevarat, dar ai grija la ce exercitii faci ca ti s-ar putea dezvolta prea mlt musculatura ( asa cum mi s-a intamplat mie) si unuei fete nu ii sta prea bine cu muschithinking

| IonutzWoW a răspuns:

NU! Faza este sa nu ridici greutati de asupra capului. Daca ridici greutati deasupra capului, zona de crestere a osului se diminueaza. BAFTA!

| elComandantee a răspuns:

Depinde,nu e obligatoriu.
Dacă nu ai o alimentaţie bună, ai şanse.

| WeAreLegion a răspuns:

E doar un mit, orice forma de sport dezvolta, dar totusi incearca sa nu lucrezi cu greutati deasupra capului pentru ca acolo apar probleme cu coloana!

| Adelina1998B explică (pentru WeAreLegion):

Asa ma gandeam si eu, multumesc mult :*

| anamimanonim a răspuns:

Am auzit si eu asta, dar se referea la baietii care la varsta ta ridica greutati prea mari si au dupa aceea probleme cu coloana si nu mai cresc in inaltime. Insa, nu cred ca se aplica in cazul tau...

| NexusHELPER a răspuns:

Pai...De la varsta ta nu ramai mica... De ex: Giuliano Stroe e in clasa a I a si a ramas mic din faptul ca e mic de varsta. Eu zic ca chestia cu ~Ramai mic~ nu e adevarata

| gigicaaaaaaa a răspuns:

Esti fata nu? Da se poate sa ramai mai mic dar asta e in special la baieti nu la fete. Daca esti fata si ai 15 poti sa te apuci de sala numai sa ai o alimentatie corecta si sa faci exact cat poti la sala.Si eu fac sala de forta happy si am 1.87 big grin

| Adelina1998B explică (pentru gigicaaaaaaa):

Ooou, ce fain :*, multumesc ca mi-ai spus, si da sunt fata :*.

| alexpirvan a răspuns:

Papusico in perioada de crestere este bine sa consulti un antrenor pentru ca pot aparea probleme...insa daca nu poti face acest lucru informeaza-te bine despre categoriile de exercitii asa cum faci si acum cu aceasta intrebare.totusi exercitiile cardio, gen bicicleta, coarda etc. nu fdac decat bine.