| Minge707 a întrebat:

Imi da energie daca beau oua crude in pahar? Am vazut in filmele sport sau cu bataie ca mananca. Stiu ca probabil ar avea un gust naspa dar na.

12 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Ouale crude sunt in cea mai mare parte benefice pentru organismul tau. Multi antrenori de fitness recomanda consumul de oua crude deoarece intaresc masa musculara, ajuta la eliminarea toxinelor. Consumate pe stomacul gol au rolul de a te energiza si revigora. Iti dai seama ca nu e ok sa il bei asa cum e el din coaja. Stiu ca se bea cu putin lapte dulce si o lingurita de miere. Sa nu faci excese, deoarece te poti alege cu o intoxicatie, iar biotina (metabolismul lipidelor si proteinelor nu mai poate fi absorbita). Numai bine! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti da si energie si salmonela

| alessia5158 a răspuns (pentru suntserios):

Ei, nu exagera cu salmonella!---crescatoriile de pasari sunt autorizate si monitorizare d.p.v. sanitar veterinar iar ouale, carnea, organele si produsele din acestea sunt analizate din punct de vedere bacteriologic / lot de productie.

| TheCritic a răspuns (pentru suntserios):

Sansele sunt de 1 la 30000 poate chiar mai sczute. Si eu am mancat oua crude si nu am patit nimic. happy

| Minge707 explică (pentru TheCritic):

Daca faceai exercitii gen abdomene, flotari poate...

| Lawliet14 a răspuns (pentru TheCritic):

Ai mancat pentru ca esti fraier (pentru ca mai zici si la altii sa o faca), exista riscul de salmonella si in ultimii cativa zeci de ani ouala lichide pe care le beau americanii sunt pasteurizate.

| TheCritic a răspuns (pentru Lawliet14):

Frate, ouale provin din ferma proprie, sunt teste aplicate, sunt destinate consumului, nu am patit nimic, sunt vie, nu am nici Salmonella si nici alte probleme. De ce nu ar face-o daca are de unde sa isi ia oua si consuma cu cap?! 1 la 30000 de oua ar putea fi infestate. BTW: stau in state si nu esti suficient de bine informat. O zi buna si un 2015 fain!

| Lawliet14 a răspuns (pentru TheCritic):

La fel si tie, iti doresc! Dar nu iti recomand asa ceva, in conditie bruta ti-am zis. Faci o mare greseala. Eu am corectat acest aspect.

| umbra09 a răspuns:

Eu am consumat oua crude si cu miere si simple si nu am avut nici o energie in afara de o scarba imensa...
Dar te ajuta sa pui muschi pe tine big grin

| MixAndrei a răspuns:

Omule sunt foarte sanatoase dar nu trebuie sa faci excese(e valabil la orice) si nu numai ca iti dau energie dar iti si intaresc masa musculara.
Funda?

| ocktiy123 a răspuns:

Mai bine bei un energizant. E mai sigur

| TheCritic a răspuns (pentru ocktiy123):

Mai bine nu! Ai idee cat de nesanatoase si periculoase sunt energizantele?! Au fost persoane care au murit din cauza energizantelor. Asa ca... decat sa dai astfel de sfaturi, mai bine tine-le pentru tine. O zi buna!