| cipri11 a întrebat:

Imi puteti recomanda o firma de suplimente nutritive pentru cresterea in masa musculara? Caut ceva calitativ.

Răspuns Câştigător
| JusTPauL a răspuns:

Daca prin calitativ te referi la firme de prestigiu ai gresit.
Proteina e tot proteina de aceiasi calitate de la orice firma.
Eu am mers la inceput pe gainer de la Dymatize, excelent. Apoi ON, dar asimilarea e nasoala rau.
Desigur firme respectate dar nu mai merg pe asa ceva.
Daca vrei sa te suplimentezi pe termen lung eu iti recomand myprotein, nu iti faca gura in buget, portia de 25g proteina ajunge cam la 1. 55ron.
Si eu cand am inceput sala am mers pe totul sau nimic. Cu toate ca toti imi ziceau ca nu am nevoie sau ca o sa-mi faca rau, am comandat proteine de 1600lei din prima.
Gainere, proteina, creatina, vitamine, bauturi, inlocutor de mese. Tot ce am crezut ca m-ar putea ajuta.
Daca ai nevoie de mai multe informatii ma poti contacta. M-am documentat foarte mult in ultimul timp. Bafta.

| cipri11 explică (pentru JusTPauL):

Iti multumes pentru raspuns, m-am lamurit, dar te mai rog sa imi recomanzi un supliment pentru cresterea in masa care crezi tu ca este eficent.

| JusTPauL a răspuns (pentru cipri11):

Hard gainer extreme.
Vezi ca ti-am lasat si mesaj in privat.

14 răspunsuri:
| Kerre a răspuns:

Sunt multe dar personal iti recomand firma "MyProtein".

| 94Lucifer94 a răspuns:

Ai nevoie de mass gainer, gen sa aibă proteine dar si carbohidranti. Încearcă pe megaproteine.ro, macar sa ai idee de preț-calitate

| Anon31241212 a răspuns:

Nu cauta astfel de suplimente fiindca nu iti vor aduce rezultatul dorit. Incearca sa faci sport zi de zi sau macar la 2 zile sa mergi la sala. Nu te indopa cu pastile ca sa iti strici ficatul. Mergi la sala si fa sport!

| cipri11 explică (pentru Anon31241212):

Iti multumesc de sfat dar eu sunt dispus sa iau suplimente, indiferent de consecinte, deoarece imi este greu sa cresc in masa doar facand sport.

| Anon31241212 a răspuns (pentru cipri11):

Unchiul meu a luat si el. Si se simtea foarte rau de la ele. Dar faci cum consideri. Eu zic ca e mai importanta sanatatea decat un pachet de muschi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anon31241212):

De cand iti afecteaza suplimentele sanatatea? Si ficatul? Tu ai HABAR ce sunt sau iti cu parerea aiurea?

| Anon31241212 a răspuns (pentru Cosmin86):

De ce medicamentele afecteaza ficatul

Ficatul, prin functia sa antitoxica, este implicat in anihilarea actiunii unor substante nocive organismului, acestea fiind intai prelucrate de ficat si apoi eliminate pe cale biliara sau renala. Atunci cand aceasta prelucrare esueaza din cauza unor deficite enzimatice, celula hepatica incepe sa fie atacata de produsii toxici rezultati. Rareori, leziunile celulare hepatice sunt cauzate de actiunea proprie a medicamentului, ci atunci cand capacitatea ficatului de a-l metaboliza este depasita, eplica Dr. Macadon.

Riscul devine mai mare atunci cand diverse medicamente sunt asociate in cadrul aceluiasi tratament. De aceea, este foarte important ca inainte sa iei pastile sa te consulti cu medicul, intrucat acesta cunoaste bine posibilele interactiuni care pot aparea intre ele.

Daca tot iei pastile aiurea iti freaca ficatul. Cand ai mers la medic nu ti-o dat cand luai mai multe pastile, medicament pentru flora? Frate documenteaza te.
Si tu chiar crezi ca suplimentele alea te fac sa traiesti 100 de ani? Cel mai bine ca sa ajungi sa fii cum iti doresti e fara sa iei atatea pastile. Am facut si prega la bio si mi-a zis si mie profa cand eram la ficat. Nu te mai lua aiurea, daca nu stii.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anon31241212):

Stai! Ai zis "de ce MEDICAMENTELE". Vorbim de suplimente sau de medicamente? Ca sunt 2 lucruri complet diferite.

p.s.: ma documentez de peste 10 ani in acest domeniu. Si de ce tot insisti pe pastile, proteinele sunt in general sub forma de pudra.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Cosmin86):

Fie ele praf, nepraf, pudra, nepudra tot ajung in ficat. Nu e bine sa iei in exces. Se produc anumite reactii chimice.
Tu ramai la opinia ta. Daca avem opinii diferite, asta nu inseamna ca trebuie sa ne contrazicem. Daca nu iti convenea ce am zis puteai sa ignori.

Ficatul nu e capabil sa faca diferenta intre praf sau pastile. Ceea ce ii bagi aia lucreaza.
Suplimentele nu sunt doar proteine. Nu sunt doar prafuri. Sunt si sub forma de pastile: calciu, etc.

https://sanatate.bzi.ro/......itive-5572
http://adevarul.ro/......index.html

Frate daca eu tot vorbesc atatea prostii, de ce multi zic la fel ca mine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anon31241212):

E demonstrat medical ca nu te afecteaza, NU mai suntem in evul mediu "fiecare cu parerea lui". Acum conteaza doar ce e demonstrat stiintific.

Tu mai sus ai folosit cuvantul "MEDICAMENTE", ceea ce rezulta CLAR ca habar nu ai despre ce vorbesti.

p.s. : aminoacizii BCAA se sintetizeaza direct din intestinul subtire, nu ajung in ficat. Pentru cultura ta generala (nu ca ai stii tu ce inseamna si care sunt...).

p.p.s.: in 2016 erai in clasa a 11-a... e clar, esti un copil care abia si-a facut majoratul de curand laughing

| Anon31241212 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ok ai dreptate. Nu ar trebui sa ma iau de Dumnezeul Stiintei. Ma vei putea ierta vreodata? sad

| Cosmin86 a răspuns (pentru Anon31241212):

Copil. abia si-a facut majoratorul si isi da cu pererea despre "medicamente", ah "suplimente", nici el nu mai stie ce si cum.