| n33bunaticu97 a întrebat:

In perioada de iarna (cand se pune masa musculara) se face cardio? Daca da, cat timp si de cate ori pe saptamana? (5 antrenamente pe saptamana, 1.82 cm 77 kg)

7 răspunsuri:
| Goldenboy97 a răspuns:

In zilele de odihna poti sa alergi, o plimbare.

| NDC12 a răspuns:

In primul rand faci cardio cand vrei tu sa arzi grasimea. Nu mai merge la sala 5 zile pe saptamana ca e cam mult, 4 zile e suficient ( luni/miercuri/vineri/duminica. ) Cardio poti face de 3-4 ori pe saptamana ( o jumatate de ora alergat ).

| n33bunaticu97 explică (pentru NDC12):

Eu ma refac foarte repede. si fac pentru simt ca muschii imi sunt suficient de odihniti, problema cu cardio la mine este ca nu prea am grasime dar am pielea ramasa in urma slabirii, am sanse sa se traga cu cardio? (am 16 ani)

| NDC12 a răspuns (pentru n33bunaticu97):

Da,ai sanse. Nu e vorba ca muschii sunt odihniti si te refaci foarte repede, ideea e ca muschii cresc in zilele de pauza, daca tu ai doar 2 zile de pauza cand cresc? Cresc mai greu. Presupun ca esti la inceput, doar un " Avansat " Are putine zile de pauza, uite un exemplu : http://www.megaproteine.ro/antrenamente-si-nutritie.html

| n33bunaticu97 explică (pentru NDC12):

Inteleg. dar nu la asta ma refer ci acuma ma ingrijoreaza de fapt daca cu cardio o sa mi se traga pielea ramasa. am avut 94 kg am scazut la 68 kg si acuma am 77 kg.

| NDC12 a răspuns (pentru n33bunaticu97):

Da,cu cardio o sa se rezolve problema.

Pielea aia ti-a ramas din cauza ca ai slabit prea repede, grasimea are toxine daca slabesti brusc toxinele alea se elibereaza in sange si corpul nu le poate "procesa" rapid, daca slabesti lent, le omoara anticorpii.

| n33bunaticu97 explică (pentru NDC12):

Ok, mersii mult oricum am auzit ca o sa se traga foarte greu.