| alexandrualex145 a întrebat:

Salut, merg la sala de 3 ori pe saptamana si in doua antrenamente din 3 fac antrenamente de masa musculara si la final putin cardio, iar al treilea doar cardio si abdomen.
ar trebui sa mai pastrez acel cardio la finalul antrenamentelor sau imi va ingreuna cresterea in masa musculara? dau funda

4 răspunsuri:
| AndreiAlexandrescu12455 a răspuns:

Daca nu doresti sa slabesti (asa pare) NU TREBUIE sa mai faci cardio. Acesta chiar te impiedica in cresterea in masa musculara. Sper ca ti-am fost de folos!

| alexandrualex145 explică (pentru AndreiAlexandrescu12455):

Vreau sa dau jos din stratul de grasime si sa cresc si in masa musculara, lent bineinteles, nu ma astept sa cresc dintr o data

| AndreiAlexandrescu12455 a răspuns (pentru alexandrualex145):

Atunci este ok sa faci si putin cardio. Dupa ce consideri ca ai dat jos poti sa te opresti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru alexandrualex145):

Nu ai cum sa le faci pe ambele in acelasi timp, daca se putea nu mai vedeai TOTI sportivii avand perioada de masa musculara si apoi perioada de definire.

Ca sa intelegi:

-> cand pui masa musculara esti in SURPLUS CALORIC (mananci mai multe calorii decat consumi)
-> cand dai jos "din stratul de grasime", esti in DEFICIT CALORIC (mananci mai putine calorii decat consumi)

Nu ai cum sa fii si in deficit si in surplus in acelasi timp.