| LeonardRoller a întrebat:

Judo este un sport bun pentru aparare?

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai repede karate este un sport de autoapărare.
Pa, pa.

| Ibrahimovic a răspuns:

Pentru aparare da, dar in lupta de strada nu te ajuta cu mai nimic!

Răspuns utilizator avertizat
| HVI a răspuns:

E bun, dar daca crezi ca vrei ceva sa iti foloseasca impotriva huliganilor, tampitilor sau a altor indivizi care te-ar putea asalta mai util ar fi box-ul. Parerea mea.

| kyte a răspuns:

Este.Da
Judo este tradus sub numele de 'Calea supletii' - 'Lupta celui mic impotriva celui mare' deci cel mic ar putea sa se apere sau sa atace.
si totusi mai sunt o gramada, aikido, wu shu, jujitsu,

JUDO "Calea Supletei" - foloseste în principal tehnici de proiectare, imobilizare, luxare si strangulare pentru învingerea adversarului

etc etc uite un link http://www.samuraiclub.ro/pageI1r.htm

| A3lin a răspuns:

Da este de aparare dar nu e bun pentru strada!

| sergiu51 a răspuns:

Depinde in ce scopuri il folosesti

| Stefyza a răspuns:

Da.