| FrunctoNic a întrebat:

Ce e mai bun sport la >bataie. Judo sau Karate?

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Sunt sporturi de auto-apărare, nu de bătaie/luptă.
Ambele te pot scoate din bucluc.
Pa, pa.

| Scriitoarea a răspuns:

Karate.adica practic acest sport si de multe ori am vazut ca am reflexe sau calculez distanta foarte usor(adica nu calculez distanta la matematica,ci cat mi-ar lua sa ajung din banca la tabla sau pana la un coleg,sau cand fac glume,sa nu il lovesc).Te poate ajuta foarte mult,eu practic shotokan si in principal iti dareflexe sa parezi loviturile,viteza sa le poti evita sau surprinde atacatorul,forta sa contraataci, calcularea distantei(daca te ameninta cu un cutit sa vezi ca sanse ar fi sa faci o anumita miscare si sa nu fi taiata de aceea arma). Deasemenea, te poate ajuta sa vezi atacurile din viitor sa vad asa, adica sa anticipez miscarile adversarului, astfel ca ma pot feri de ele si sa lovesc in acelasi timp.Si gata mi-am salvat viata, deci eu as opta pentru karate.
Multa bafta in continuare

| Ibrahimovic a răspuns:

Karate!

| alex500 a răspuns:

Judo cred ca e mai avansat!

| BountyWG a răspuns:

Salut eu practic Judo.E mult mai bun deoarece pana la centura alba(prima) ai un an de lucrat.E mult mai greu si mai bun. Cere mai multa disciplina. Dupa cum a spus alina dumitru: Judo este un sport al inteligentei nu al bataii.

Răspuns utilizator avertizat
| DavidTheTrueMMAFighter a răspuns:

Sporturile astea sunt mai mult pentru auto-aparare, frate...

Dar Judo-ul este putin m-ai avansat, incearca Judo-ul.

| edytZzza a răspuns:

Karate.

| lauh a răspuns:

Dintre cele 2 judo este mai mult auto-aparare...si karate dar acolo mai inveti si cate ceva in plus.

| Nitoi_Sorin_2002 a răspuns:

Ce ai ales?

| HunterDennis a răspuns:

Cel imi bun sport la bataie este judo.eu am facut si judo si karate. karate 2 ani judo 5. acum fac kick-box si in unele gale am vazut karatisti care se bateau in ring.si pot zice ca foarte foarte rar au vreo sansa, cei imi multi o iau la ko.Motivul e ca la karate inveti sa lovesti frumos cu tehnica, dar doar atat, nu lovesti cu forta sau eficiennt ca sa ii provoci durere adversarului. Judo e mai bun pentru ca poti sa il proiectezi usor pe unul care nu stie sa se apere in acest domeniu.Bafta si sfatul meu ii sa alegi judo, numai bine