| Afganistanu_9917 a întrebat:

Karatele credeti ca esti bun la bataie de strada? Si de ce?

13 răspunsuri:
| ionutzu94 a răspuns:

Karatele este bun pentru auto aparare daca esti mai mic de 14 ani e preferabil sa faci acest sport. Daca esti mai mare poti face kickboxing te invata sa dai si cu picioru si cu pumnu calumea si boxu e nemaipomenit.

| Tyysonn a răspuns:

Daca vrei poti sa practici karate, o poti face doar ca sport, este un sport de autoaparare pe care putin probabil ca il poti aplica in luptele de strada. Pe strada nu exista reguli poti fi lovit din spate de cele mai multe ori, poti fi atacat de un grup sau poti fi lovit spontan cu diferite obiecte, de cele mai multe ori nici macar cei profesionisti nu au timp de reactie. Exista "sporturi" sau tehnici pe care le poti aplica atunci cand esti atacat pe strada, predate la anumite cursuri cu inspiratie militara, ex krav-maga(dezvoltat in israel) sau systema(rusia) la care te invata sa iti opresti inamicul, atacandu-l. Ei te invata puncte cheie pentru a scapa cu viata dintr-o situatie reala, de ex lovituri in testicule, la nivelul gatului, ochilor, plex. Dar chiar si cu aceste technici ai sanse putine pe strada, trebuie sa practici acest sport foarte intens astfel incat loviturile sa iti vina din reflex. Daca ai de-a-face cu cineva mai putin experimentat, poti invinge chiar si cu karate sau box(mai interesant decat karate). Insa cea mai buna solutie pentru tine este sa eviti sau, vorba aia, fuga e rusinoasa dar foarte sanatoasa. Bafta, singura sansa in lupta de strada sa castigi, este sa fi tu cel care ataca primul (aceasta este singrua regula ).

Răspuns utilizator avertizat
| PaulCCraciun a răspuns:

Karate e fain doar de spectacol, sa fim seriosi, oricat de bun ai fi, vine un tiganoi de 2 metri la tine si iti da una " din fundu curtii" de iti sare tot karatele din tine laughing. cum zicea colegu, kickboxing, box, astea te invata ceva, stii si sa te aperi dar si sa ataci eficient intr-o lupta adevarata.

| TheSpecialOne a răspuns:

Cea mai tare e gramatica... pe tine te face praf

| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Karatele=0...Nu te invata nimic.Cel mai bine Kickboxing.Dai dauna totala cand se ia unul de tine!

| sutinoo a răspuns:

Karate este un sport, te invata tehnici de lovituri si aparare, e vorba de atitudine cand vine vorba de strada, vrei sa te lupti pe strada? e irelevant ce sport de lupte alegi, e un stil de lupta doar.

| secondhand a răspuns:

Nu ai nici o sansa cu karatele in bataile de strada!

| reihiuke a răspuns (pentru secondhand):

Facem pariu?big grin

| secondhand a răspuns (pentru reihiuke):

Nu facem pariu, dar eu nu cred ca ai vreo sansa cu karatele pe strada, ocolo unde poti fi lovit din toate partile fara sa ai timp de reactie.

| reihiuke a răspuns (pentru secondhand):

Nu poti fi lovit din toate partile, in acelasi timp. In plus, te poti misca. Nu trebuie sa stai sa astepti sa vina toti, sa se aseze si sa zica: 3, 2, 1. si sa sara toti pe tine, in acelasi timp. Nu ai timp de reactie pentru ca nu ai experienta si gandesti prea mult ce sa faci si deia nu iese happy Dar mai incolo vezi ca unele lovituri sunt mecanice si incepi si reactionezi din instinct. Este ca si scrisul la calculator. Cand inveti sa scrii, scrii foarte incet, ca te gandesti unde-i fiecare litera. Apoi, tot ceea ce ai invatat prin minte, intra "undeva" si incepi si scrii fara sa te mai gandesti la "cum se scrie". Tu te gandesti la ce vrei si o parte din tine scrie foarte repede, singura. Asa si cu artele martiale.

| reihiuke a răspuns (pentru secondhand):

Tu faci sport?

| secondhand a răspuns (pentru reihiuke):

Da. Dar fotal.
Nu am legatura cu batai(numai cateodatalaughing).