| Mirceadumb a întrebat:

M-am apucat de ceva vreme de facut flotari. fac 3-4 serii a cate 15-20 de repetari, doar ca atunci cand le termin nu simt muschiul foarte incordat sau sa zic "tare", dar daca mai incerc sa fac inca 1 nu mai pot pentru. ca sunt terminat. Oare este normal, sau trebuie sa simt si la flotari cum simt la sala, dupa fiecare antrenament ca s-a intarit muschiul? Iar daca fac acasa flotari/genuflexiuni si abdomene, se vor observa diferente? incerc pe cat posibil sa am si o alimentatie buna.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu te fortezi din prima daca nu ai antrenament, trebuie sa faci pas cu pas cate putin, pentru ca pe urma nu mai poti nici sa te misti.Plus trebuie sa faci zilnic si sa depasesti un an sau doi ca sa inceapa sa se vada pe tine bineinteles fara pastile sau suplimente. Daca vrei sfaturi de a cineva sau cel putin sa vezi exercitii usoare zilnice cel putin 5- 10 minute pe zi, dar si au efect cauta pe YouTube Brendan Meyers (eu fac de 9 ani sala, dar tot am invatat de la asta chestii in plus) Bafta

| Rony23 a răspuns:

Baga slana cu ceapa+o tarie sa vezi ce minuni faci

Răspuns utilizator avertizat
| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Incearca atunci cand faci flotarile sa le faci cat mai lente, cat mai controlate....si nu indrepta bratele ca sa mentii muschiul incordat. Incearca sa nu mananci nimic cel putin o ora inainte sa faci sport. Sper ca ti-a fost de folos informatiawinking

| SiLaS a răspuns:

Niciodata acasa nu o sa fie ca la sala, normal ca nu simti nimic, tu ca sa iti stimulezi mushciul sa creasca trebuie sa o faci cu o greutate mare ceea ce acasa nu ai. Daca vrei sa faci o schimbare in viata ta du-te la sala.

| Vladut650 a răspuns:

Nu te vor ajuta cu nimic. Daca vrei sa faci masa musculara te duci la sala si ai o alimentatie bogata in proteine, carbohidrati etc. 4-5 mese pe zi

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa faca "zilnic"? Muschii se dezvolta in zilele de pauza.

Si de ce "bineinteles fara suplimente"? Nu prea vad rostul sa-si forteze stomacul cu foarte multa mancare, fara asuplimente.

Nu toti pot manca 30-40 de oua intregi pe saptamana sau 6 fripturi pe zi.

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns:

Diferente sigur vei vedea...dar nu te astepta sa te faci cat Arnold. Facand acasa nu vei creste in masa dar te poti defini si capata rezistenta. Oameni buni nu fiti rautaciosi. Poate omu nu isi permite sa mearga la sala. Sunt foarte multe exercitii ce poti face acasa. Daca stii engleza iti recomand bodybuilding.com si gasesti acolo tot ce vrei sa afli si ce exercitii poti face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da sa se injecteze si pe la 60 de ani o sa arete de nu ai sa te poti uita nici cu spatele la el. Daca vrea muschi si sa se dezvolte sa munceasca pentru ei ca asa o sa faca zilnic cate ceva workout si sala si asa se va mentine eu fac de 7 ani sala dar nu m-am injectat si mananc doar sanatos, nici nu beau nici nu fumez... lasa fripturile alea nu-s suplimentesunt carbohidranti si calorii de care ai nevoie cand te antrenezi nu e tot una cu suplimentele

| Opincaru_Alexandru_1988 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca a zis nimeni nimic de injectat. Dar unele suplimente sunt benefice, gen vitamine, ulei de peste, creatina, proteina din zer, dextroza sau arginina. Nu vad de ce aceste produse ar afecta atat timp cat nu exagerezi si respecti ce scrie pe eticheta. Dar acestea, dupa cum spune si denumirea, sunt suplimente. Ele nu inlocuiesc o masa variata. Ele vin ca un mic ajutor. Recunosc ca pe primul loc e alimentatia, pe locu 2 sala, pe locul 3 odihna si pe 4 sunt suplimentele.

| Mirceadumb explică:

Multumesc pentru raspunsuri. vreau sa ma dezvolt eu natural, chiar daca o sa dureze mai mult. nu vreau forme colosale! prefer sa am forta si rezistenta si mai putine forme. consider ca suplimentele acele sunt totusi ceva. poate chiar chimic. care dupa parerea mea nu sunt chiar ok. eu nu vreau sa iau si sper sa nici nu o fac.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai. Cum adica "sa se injecteze"? DE CAND se injecteaza suplimentele?

Tu stii macar ce vorbesti? Sau confunzi steroizi/doping cu suplimente?

Suplimente = mancare concentrata. Sunt extrase din mancare ( zer, lapte, albus de ou, soia, etc. ).

pasul 1 : te documentezi
pasul 2 : nu mai spui prostii gen "injectat".

Incearca sa nu mai ABEREZI cand sustii o idee.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Mirceadumb):

1. suplimente = mancare concentrata
2. daca vrei sa faci forta cu flotari esti un COPIL MIC.

Mai documenteaza-te. Pentru forta exista antrenamente speciale ( cu pauze MARI si greutati mari ) + multa mancare.