| anonim_4396 a întrebat:

Ma ficiori merg la asa de forta si am cateva curiozitati:
Intr-o zi nu am bagat numai umeri ridicand o bara de 20 kg dupa cap stand pe o bancuta si a doua zi am avut febra musculara la trapezi grupa musculara pe care nu vreau sa o dezvolt asa mult, consider ca mie destul si as vrea sa ma opresc cu toate ca am avut si o febra la umeri dar putin dar am executat 10 seri de cate 10 bucati seria deci am bagat mai mult cu cateva kg si mai multe serii ca sa stiu sigur ca fac febra...
Intrebarea mea este:de trapezi au lucrat mai mult ca umeri? sunt exerciti pentru umeri fara a lucra trapezi? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| AntrenorFitness a răspuns:

La cabluri, ridicari laterale cu gantere, ridicari inainte...
Spre exemplu la ridicarile laterale cu gantere trebuie sa fii atent ca articulatia pumnului sa nu fie mai sus decat cotul. Executa corect si cu greutatea care trebuie si atunci o sa fie ok.
si tricepsul intra la piept, dar asta nu inseamna ca nu trebuie lucrat si el separat...

2 răspunsuri:
| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Ramatu lateral izoleaza foarte bine umerii. dar anul ar trebui sa te deranjeze ca iti intra si alte grupe. ideea e sa ai grija la greutati, astfel incat sa contrololezi bine exercitiul