| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Ma intereseaza raspunsurile celor care au luat creatina. Vreau sa stiu care sunt toate dezavantajele si reactiile adverse pe care le-ati avut si daca se merita sa imi cumpar pe o perioada de o luna iar apoi sa ma las de ele si sa imi continui antrenamentele natural fara orice supliment.(nu vreau sa ma tin de creatina vreau doar sa iau pe o perioada de o luna si apoi vreau sa continui antrnamentele fara sa am vreo problema.). Si ma mai intereseaza cat de mult mareste forta organismului? Adica nu vreau sa fiu umflat si forta sa am mai putina decat da impresia corpul ca are.

5 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Cati ani ai in primul rand... Creatina nuare efecte cine stie ce, mai ales daca o iau pe o perioada de 1 luna. Cand iei creatina trebuie sa bei si multa apa. O sa inregistrezi si crestere in foarta, dar nu cred ca e neaparat din cauza creatinei, pentru ca tu oricum daca te antrenezi fara sa iei ceva tot o sa cresti. Sfatul meu e sa iei proteine si ceva carbohidrati daca vrei sa cresti pentru ca nu esti profesionist si nici nu participi la vreun concurs sa te grabesti in crestere cu produse gen creatina

| Nickname1890 a răspuns:

Craetina nu produce reactii adverse, deci nu am avut nici eu nici o reactie adversa. Creatina iti mareste forta nu incredibil de mult, dar o mareste. Este ok daca iei o luna apoi faci pauza.

| Cosmin86 a răspuns:

Cum adica "te lasi si continui natural"?

creatina = NATURAL

creatina se gaseste in carne, peste, etc., cand mananci carne tu CONSUMI CREATINA

Intai pune mana si invata si tu niste NOTIUNI DE BAZA despre sportul asta si corpul uman

legat de intrebare :

1. daca iei 5 gr pe zi si te hidratezi, nu exista reactii adverse ( eu consum de peste 4 ani ). Daca iei in exces normal ca sunt reactii ( si cea mai sanatoasa mancare consumata in exces te afecteaza )

2. o luna? vrei sa spui 2 ANI, ca sa se vada ceva ca lumea, ce vrei sa vezi intr-o luna?

3. creatina e cunoscut ca un supliment pentru forta in primul rand si abia in al doilea rand pentru masa, deci daca te intereseaza FORTA ( nu prea vad ce importanta are, dar in fine ), iei craetina

Decat sa iei o luna ( in care nu se vede nimic ), mai bine te apuci de sah.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Cosmin86):

Daca creatina=natural atunci de ce se mai vinde in tablete sau pastile? Daca stiu eu bine natural inseamna direct de la sursa fara a fi prelucrat sau alte porcarii.Toti faceti sala de 10 ani da tot va credeti unii mai buni ca ceilalti.Si daca vroia sa spun 2 ani atunci scriam 2 ani, eu am intrebat pentru o luna(daca nu e bine sa iau o luna atunci spune-mi sa nu iau)Bravo tie, din partea mea poti sa faci sala si de 27 de ani dar pe mine ma intereseaza strict raspunsurile fara mistocareli sau superioritatea cu care va prezentati voi care faceti sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Nu e nicio superioritate, sunt notiuni de baza

"tablete, pastile, prafuri" = suplimente ALIMENTARE, de ce crezi ca se numesc alimentare? sunt DIN MANCARE, mancare concentrata

http://www.doctor.info.ro/ce_sunt_suplimentele_nutritive.html

suplimente = natural, ce spui tu "nenatural" e cu anabolizante ( steroizi, hormoni, etc. )

Oricum, suplimentele conteaza 10-15 %, cel mai mult conteaza alimentatia ( pentru cretina spre ex. mananca multa carne, mananci carne = iei creatina )