| Eduard_Sorin_1990_zpcN a întrebat:

Nu e nimeni din BodyBuilding pe aici? sad
Am nevoie de niste suplimente dar sunt putin confuz in privinta carui magazin sa cumpar, sunt multe si toate par de calitate...

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Scrie cu ce vrei sa te ajut si iti spun exact

19 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Tu nu ai fost o săptămână la sala și deja vrei sa iei suplimente. În primul rând trebuie să mănânci bine (4-5 mese pe zi), apoi sa te gândești la suplimente care nu sunt altceva decât un boost la mâncarea pe care o mănânci. Dar dacă totuși vrei sa iei suplimente îți recomand să îți iei de la firmele Olimp, BSN, Optimum Nutirion(ON) sau Dymatize.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru RobertMoon):

Unii predica 8 mese pe zi, vaai cat mai mult, altii 1
incerc sa fac un fast, dar na.
ca Kinobody
mai mult nu inseamna neaparat mai eficient
ca am mai luat proteine dar acum vreau sa fie mai serios, tot ce imi trebuie
adevarat ca nu am pus in viata mea piciorul intr o sala de bb, si care e fazanu'? am facut acasa cu niste gantere ajustabile si calisthenics
stiu ratati cu retard mintal ce merg la sala degeaba, nu pot face 2 tractiuni, dar mi se lauda cu "bratele, de bombardier", si mai stiu si ectomorfi autisti ce fac antrenament de 3 ore ca ceva Arnold sau Bruce Lee, si iau suplimente, iau, dar sunt o tara, daca le dau o palma periclitez viitorul urmatoarelor generatii, laughing ce responsabilitate am, prea periculos
dar nici nu ne comparam, toata lumea spune ca sunt pe steroizi, si stai ca am si eu problemele mele, urate, nu munca, dar sanatate si chestii, care nu pot fi intelese de orice copchil compot ce se crede jmeker si bombardier.
Macar eu vreau sa fac ceva din asta, il gasesc ca un refugiu, ultimul, e un ritual sacru pentru mine, nu prea stiu ce sa fac cu viata mea triviala, daca nu pot sa fac asta atunci mai bine invat sa Zbor...
nu ma intereseaza potenta, nici parul, nici nimic dar vreau sa fiu puternic de dau in draci, asta e tot ce imi doresc, fiecare avem visele noastre si e drept sa avem nu?
Its my life

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru RobertMoon):

Daca a fost ceva din inima, atunci m ai atins sa stii

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru RobertMoon):

Vreau sa imi maximizez potentialul, sa am spor.
Deci e irelevant sa zic masa si forta si definire
Voi practica filosofia lui Arnold, dar voi elimina sa zicem behind the head presses, upright row, flies, si astea de genul periculoase, eu cum sa iti zic, ma can innebuneste prostia de umar drept cand ii vin dracii, imi trosneste si ma enerveaza ca imi creeaza dependenta, trebuie aplicat doar putina presiune, sa apas pe ceva si trosneste si stiu nu e sanatos, si iese din locul lui, asta e clar, ma fac profet ca nu voi supravietui daca nu sunt istet, si mai am si o coloana la fel, trosnita si stramba, posturi indecente, mult stat la calculator, dormit prost.

Ce pachete de suplimente sa ochesc, ce magazin, sunt MULTE, am dat vreo 3 mesaje cu privire la magazine si am dat linkuri (se poate vedea ca sunt un copil disperat )
dar sunt unii care vand produse myprotein mai ieftin decat de la sediu, Myprotein, sa cumpar de la retaileri sau producatori?
Genius, mega, myprotein, pronutrition, pana si decathlon au, sau eMAG :))
nu le mai enumar...
poate il intreb pe antrenor, dar daca imi raspunde ca o alimentatie naturala cu oua si branza si carne e totul atunci ma enervez, vreau putin sa fiu mintit sa mi dea Mr Olympia "sugestie" ce sa cumpar, fac referire la asta
https://www.youtube.com/watch?v=YDZSZjptzNo
Nu ma asteptam ca Mr Natural sa zica asta, parca era ca Steve Jobs inainte sa moara... :(

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Cand am zis ca voi practica Arnold adica, tensiune continua, HIIT cu super seturi intre muschi ce se potrivesc, greutate Mare, poate o sa incerc sa fac 1 to 10 drop set, sa vedem, daca am pana in 1.70, pana in 70 de kg, cat imi dai ca ridic max 1 rep?
Cred ca pot 40... nu am cum sa ma dau chiar asa cu presupusul
astea, ganterele sunt de 13 kg fiecare, si d aia

ma doare spatele, fac febra, adica imi antrenez mult mai mult lower back decat picioare cand fac genoflexiuni si asta trebuie sa fie de la forma proasta dar ma tot gandesc, CUM?! ca ma straduiesc, ma uit in oglinda, sa fac cat de corect posibil.
nu ar trebui sa fie de la greutate prea mare fiindca ridic gantera plina de discuri si pot sa fac dumbbell shoulder press. goblet squats fac daca aveai nelamurire ce ex. e. si quadricepsii nu mi i simt asa epuizati, ii simt, Mediocru! Da, poate cand ridic gantera imi rotunjesc spatele, si asta e amplificat atunci cand te duci mai adanc

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru RobertMoon):

Hey Louie, i-nutrition e ok?
Vad galeata asta, parca ma topesc
https://i-nutrition.ro/shop/promotii/muscle-juice-6-kg/
cantitate mare
sau Gym Beam in general, https://gymbeam.ro/anabolic-masster-2200-g-amix.html https://gymbeam.ro/proteine-quatro-pro-megabol.html
Dar nu sunt calitative nu?
https://www.musclegain.ro/promotii-suplimente/
mult mai avantajos pe musclegain decat pe Mega
https://www.megaproteine.ro/Pachete/ BSN recomandat de tine

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru RobertMoon):

Imi convine Boss laughing Te iubesc mult mult de tot, asa suntem prieteni acum
Tinem legatura.
De fapt, tu de unde esti? Eu sunt din Sector 4 Bucuresti

| RobertMoon a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Tot din Bucuresti, dar acum sunt in Iran pana in Octombrie.

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru RobertMoon):

Daca ar fi sa mixez, ar trebui sa iau animal pack cu olimp sau cu serious mass primul link?
Adica animal pack sunt vitamine (si antioxidanti) si nu face parte din vreun pachet de acolo, sunt curios cum o sa fie, cum o sa ma simt sub influenta lui.
De pastilele de Green Tea ce zici? Nu are rost nu?
Sau BCAA glutamina acizi grasi omega 3 (pastile cu ulei de peste cu mai multi omega luam intr o perioada, si mancam si multe nuci)

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru RobertMoon):

Iran? Hmmm esti mercenar Domnule? laughing
Cu ce te ocupi, daca nu deranjez... daca deranjez da mi PM happy

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Manelist cu BMW tunat
5 hours ago
Daca vrei magazin serios iti recomand clar Gymbeam DAR nu o sa iti recomand niciodata, nimic din marca lor proprie pentru ca sunt produse mediocre, dubios de ieftine, care nu prezinta incredere, din sursa dubioasa(Slovacia), fara tabel clar de ingrediente in care sa fie prezentate proportiile clar. De asta si pretul ala mic la produsul "quattro pro Megabol" cel mai probabil proteina din zer din acel produs e 10 % restul e proteina vegetala de slaba calitate. In schimb sunt un magazin serios si prompt.
Megaproteine e iar un magazin bun cu oferta foarte diversa.
Genius, pret prea mare pentru o calitate "nedovedita" in timp sau prin analize de laborator INDEPENDENTE gen Labdoor.com
Myprotein, pret bun, calitate medie dovedita prin teste pe Labdoor.
weider daca vrei calitate dar pretul exagerat de mare, nejustificat, sunt firme(Gaspari, Dymatize, ON etc) la fel de bune la pret mai mic.

Dar, tu spui ca vrei performanta, insa nu stii cu, ce se mananca asta. Nu stii inca sa faci diferenta intre un concentrat proteic si un gainer. Si mai ales crezi gresit ca suplimentele ar avea un impact major in cresterea muschilor, ceea ce e foarte fals. Eu zic ca ai mult de studiat.

Mr. Nobody
1 second ago
Wow... apreciez, in corelat la numele tau, esti un om special, te pup.
Ai talent si valoare.
DAAR azi am fost in decathlon in grandarena, fratele meu alb, ai cuvantul meu, deci vazusem prin linkurile alea si mi le-a recomandat si un om, dupa ce mi s-a parut, serios pe TPU, si o sa fac Rage si acolo, ON, stii, astea din link-ul asta https://www.musclegain.ro/promotii-suplimente/
Uite intr-un mesaj ce a zis
https://www.tpu.ro/......agazin-sa/

în 14 August | iLuis a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):
Https://www.megaproteine.ro/Proteine-masa-musculara/ON-Serious-Mass-5-4-kg/ de calitate

https://www.megaproteine.ro/......musculara/

https://:///...D0XRM9BBM/

https://www.megaproteine.ro/Performanta-sportiva/Animal-Pak/

https://www.proteinoutlet.ro/dymatize-creatine-monohydrate-500-gr (super buna)

Sunt scumpre, dar astea sunt cele mai bune

SI e si ala Serious mass
Am fost azi in Decathlon, uite am sa pun poze pe imgur

| RobertMoon a răspuns (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Scrie cu ce vrei sa te ajut si iti spun exact

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică:

Antrenorul costa mult:))) incat face sa para joaca de copii cumpararea suplimentelor.
Nu am creativitate dar intr o caserola care are 4 (sau 5) cotlete, de 22 g proteina fiecare, e ceva, si costa doar 9.99, cum faci asta cu batoane sau pudre care sunt special doar pentru asta, ca un shake ar costa vreo 5 lei, si are in jur de 30... si sunt special gandite Pentru proteine, dilema.
https://www.machomen.ro/de-unde-cumparam-suplimente-nutritive-ieftine
Tipul asta zice sa cumparam din strainatate, e platit de unii producatori sau magazine?
Vorba aia, nimeni nu ti vrea binele, asa degeaba... e intotdeauna un interes

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică:

Https://imgur.com/a/hAOxKx8

ADICA STAI ASA
CE E DUBIOSENIA AIA DE UN MILION DITAMAI BORCANU SI 15G PROTEINA PE 100 G, SA MOARA GICU
AM FOST ULUIT.
SI ALEA DE LA APTONIA, lol ce idie e, și celelalte, proteine vegetale dar foarte mare procentajul de proteine.
Deci WEIDER sunt printre cele mai bune, eu WEIDER am luat și mai am
https://imgur.com/a/H5QLedP

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică (pentru Eduard_Sorin_1990_zpcN):

Pusesem si video ca mai am o treime din punga aia de la Weider, dar pana mea, viata mea e ca o sinusoidala, in casa aici nu pot sa fac sport ca e sor'mea, bagameas ceva in viata ei
le bag **** la toti cand sa fiu la mr olympia, ce te a incurajat, spune care e solutia, solutie e ca mi bag pndasd mata

sunt ravasit frate
ce mama naibii e asta
https://www.youtube.com/watch?v=XfzD2-iZ1E4
?

| Eduard_Sorin_1990_zpcN explică:

M fost azi, am scris un roman dar am dat refresh la pagina, nu ma intreba de ce.
M am orientat dupa programul acela al lui Angel Fitness.
M am incalzis cu niste gantere mai usoare, de 5 kile.
dupa am bagat unele de 7, 5. Dupa am bagat 12, 5, cu astea am facut majoritatea.
Am mers la haltera de orizontal, hmm, acum imi amintesc mai bine, am facut impins la orizontal, nu inclinat. Pusesem prima oara pe bara doar 2 discuri de 10 kg, am facut primul set, restul nu mai stiu foarte clar, dar am mai sacadat, dupa al doilea parca, am schimbat greutatile fiindca mi-a fost greu, nu mai puteam, si am pus 3 discuri de 2, 5 kg pe o parte si 1 de 5 si una de 2, 5 pe cealalta, a fost mai ok setul, la al 4lea am intampinat probleme, nu mai puteam sa fac ultima repetare parca, imi era putin greu sa o pun in rack sau cum ii zice, si erau 2 baieti p acolo, unul a sarit repede sa ma ajute, un baiat mai invarsta, a fost dragut, dar mi s-a nazarit o forta lautrica ascunsa si am pus o cand a dat sa ma ajute laughing sunt un om foarte orgolios. am facut ganterele, dupa am facut la aparat, mi-a placut mult de tot asta, se simtea beton. Si eram mecanic capabil sa ridic greutate mai mare ...hmm, am facut 7-8, pauza de vreo 12-15 secunde, (isometric pauza in fata, cand e excitat, dar am facut si odata in spate, pieptul intins, dar nu e bine zic. Si am urcat in greutati. Am mai pus, a mai pus. Parca ajunsesem la 45 sau nu stiu, ma rog, am urcat pana la un punct, gen ultima greutate din primul nivel (ca urma o separare si o diferenta mai generoasa de greutate, era impartit pe nivele deci) si facuse un baiat inaintea mea, si am bagat si eu, observand ca era mare greutatea dar am zis ca nu am nimic de pierdut, mereu trebuie sa fiu curios sa vad cum merge, cand am pus mana, ma gandeam la asta, am incercat sa imping, simteam ca am gresit laughing dar am bagat tare si am putut dar chiar se simtea cum ar trebui, nu imi place sa dau in gol, aia se simtea bine, si m-am oprit la a6a sau poate a 5a, nu am numarat, repetare. Imi spusese si tipul, dar stii ca era blocata la 80 no? Si eu cica laughing pai doar am vrut sa vad cum e, dar mie mi s-a parut ca citisem 95, dar nu ma bazez pe mine ca am probleme cu vederea, dar ar fi fost interesant, deci, chiar daca am un avantaj mecanic in pozitia aia, ca altfel nu as fi putut sa fac asta cand ma blocam asa la banca, inseamna ca am si eu nitica forta, chiar m-a bucurat.Incercat sa fac si la banca la impins, cam greu, stiu ca, parca a mers primul set. Dar candva, mi-a cazut, incapatanat voiam sa fortez sa ma duc la limita, dar nu mai puteam in pozitia aia laughing, nu aveam echilibru, imi tot cadea bara, mi se dezechilibra, dupa ce am incercat de vreo 4 ori sa o pun la loc, mi-a cazut, bineinteles ca nu sunt prost, am incercat sa controlez miscarea, dar respiram ca un caine si am lasat o putin pe piept, nu stiu cum ar fi cu o greutate cu adevarat mare happy, dar nu mai puteam, incercam, simteam doar o caldura imensa in antebrate si cum circula sau nu sangele, dar se forta, ca atunci cand faci niste extensii pentru triceps cu gantera, si nu mai circula sangele si iti oboseste mana, am impins o pe abdomen, am lasat o putin, m-am sculat si am lasat o pe genunchi putin, sa ma odihnesc, sa imi trag sufletul laughing, dupa care, cu sila si cu rusine, m-am pus la loc si am dus o la sus in rack usor. Nu ma mai ajutase nimeni atunci lol, bine, daca as fi strigat, ar fi venit cineva poate dar zic si eu laughing, la scripete a fost interesant, data viitoare vreau totusi sa pun accent pe fiecare pectoral in parte si sa intind, pana ajung paralel de umarul vecin, poate o contractie superioara. Cred ca am atras atentie ca m-am scremut, si eram disperat sa storc pana la ultima repetare.
Facuse un cineva acolo si cand m-am dus prima data, am dat putin de ele, nu stiu daca completasem setul, voiam sa nu fac cardio, sa iasa fix pe 15 rep. dar am dublat greutatea si nu puteam prea bine sa indeplinesc cerinta laughing, si am fost nevoit sa o scad la 17, 5 (pe fiecare) 15+ dar nu am inteles clar daca trebuie, ca e superset cu impins apropiat, sa fie numar total de rep sau individual la exercitiu...
nu am vazut vreo franghie, am cautat dar nu am intrebat, nu aveam chef, poate si fiindca mai anxios.
Ma holbam la o bara Z ce avea 10 kg pe fiecare parte, am pus frumos mana pe ea, sa vad cum se simte, dar nu prea place. Ma simteam parca obosit si realist dupa esecu la banca, sa fac extensii la triceps cu ea. data viitoare am sa incerc, cu greutate mai mica, dar, cand dau banca la inclinat, e cam, nu imi place, nu prea pot sa ma misc, sunt pitic, am in jur de 1.65. gantera era mare dihania, mai usor la orizontal, faceam acasa la banca de abdomene, chiar daca e un rahat de fier in ceafa si trebuie sa mi l dau capul intr o parte, mult mai bine, faceam 15-30 (nu era deloc cardio, chiar mi l simteam arzand si pompat, asa e bine sa faci high volume cateodata, cum zicea Platz la picioare. Dar nu aveam loc pe batul de la gantera sa pun discuri laughing era si risc sa nu mai tina rezistentele alea uzate si sa cada toate pe gresie... ), si faceam super - set cu biceps, grupe antagoniste, piept spate, dar asta acasa, o sa fac si la sala, sa zicem, luna viitoare, sa incerc tot mai multe modalitati si programe,
Ca acum fac PPL, am cautat disperat ceva care sa fie pe placul meu pe net, un workout, ce pana ca nici triceps si piept nu gaseam dar sa fie pusi si deltoizii, va zic sincer, sunt multe cacaturi pe net, dar cand ai nevoie de ceva si e real, e drac,
Ca as fi vrut sa se simta bine pus la punct cum era super set workoutul de brate pe care il faceam.
Da banca e mare rahat cred, nici nu iti foloseste cu adevarat pieptul. E vrajeala, piedere de timp, ce contractie obtii acolo pfhh.
Nu stiu ce sa fac cu capetele de triceps ca sunt 3 si singurul lucru care stiu sa, sau, l am facut, era sa fac extensii cu gantera, doar capul lung, bratul mare, frumos, dar tin la simetrie. Cand sa plec m-am suparat ca nu am pus accent in mod individual mai mult pe stanga, unde am mare dezavantaj.
Dar mai facusem niste lateral raises, cu vreo 10, nu stiu cat, 12+, pana ma foloseam de momentul dar zic ca totusi le lucreaza putin. Si niste bent over raise sau cum ii zice, pentru deltoidul posterior, unde e mai mic mult, in special la tanga de mana stanga. Si niste (la inceput la umeri facusem asta) arnold presses, normale, in sus si in jos, dar am probleme, nu stiu daca v am mai zis sau daca ati bagat de seama, probleme cu umarul stang, cand supun o anumita presiune, trosneste, foarte usor, si parca nu de placere, dar mi-a creat mult timp obsesie si il trosneam, ca si capul si degetele, dar m-am oprit ca am observat ca daca mai dadeam din cap mi l rupeam, auzeam un sunet specific ce imi sugerea ca am frecat o cu coloana si am subtiat. E cam praf de la postura si trosnit.
Deci umarul daca il ating si umping, ii fac un masaj, il simt cum se duce, lejer, se lasa usor impins,, iese din socket, bai parca e posedata, discolata, cand faceam shoulder press ups cu ganterele, cum sa va zic, cand ajungeam la -45grade simteam cum se misca, cu spontaneitate, adica la chestia asta daca ai o greutate mare iti rupe bratul, si nu e de ras, literalmente. Parca se roteste, intra intr o alta pozitie. Dar de la ce mama naibii ma ca daca e de la varsta asta ce zic astia mereu despre accidentari la el atunci mi-a violat viata si ma baga in depresie si culmile disperarii doar acest gand, da tu doar bani de kinoterapeut, nici nu vreau sa ma gandesc cat costa...

erau acolo si niste popandai, dintre care unu care ma enerva si parca i as smulge ouale, doar din principie, si i le as indesa pe gat, ca e barbat. Se dadea jmeker p acolo ca era mai mare, nu era un tigan cocalar dar era un dobitoc si avea caracter mizerabil. Credea ca le stie pe toate laughing domnu brate, bombardieri, tu le rasa lor si gradina lor
Poate ii pun data viitoare sa vad daca fac tractiuni, la pariu ca e doar prost dampulea