| FGirl a întrebat:

Orice tip de sport as incerca (acasa), ma simt lipsita de energie si mai obosita pe parcursul zilei. De ce? Miscarea ar trebui sa iti dea energie, nu?

Răspuns Câştigător
| Rodqes a răspuns:

Miscarea nu se face acasa.I
In primul rand, trebuie sa te duci undeva in aer, de exemplu poti incerca sa fugi pe langa un rau (urmandu-i cursul).
Daca traiesti la oras iti sugerez sa te duci la o sala de fitness, acolo atmosfera te impinge in a munci si cand te vezi inconjurat de aparate si alti oameni care lucreaza iti vine si tie cheful.
Un alt lucru important e muzica.Chiar daca pare absurd, daca iti pui in casti o melodie, una care sa iti placa tie o sa iti vina cheful de lucru si o sa te motiveze. ( la o sala de fitness de obicei exista muzica pe fundal )
Inca un lucru pe care trebuie sa il sti e ca cel mai mult conteaza dieta, alimentatia ( in proportie de 70% ).
Eu te sfatuiesc sa iti cauti pe net exercitiile si dieta de care ai nevoie in funtie de ce ai nevoie (fibrare, masa musculara, slabire) si in conformitate cu tipul tau somatic (endomorf, ectomorf sau mezomorf).

p.s. Daca tu vrei doar sa ai energie incearca sa faci yoga si sa meditezi mult, pune-ti trupul in echilibru cu mintea!

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde de mai multi factori ( alimentatie, somn, tipul de sport, etc. )

| Kriss96 a răspuns:

O alimentatie sanatoasa iti da energie. Cum sa-ti dea miscarea energie? Miscarea consuma energie. Iar daca mananci sanatos ai energie din plin.
Poate esti obosita sau casa iti produce o senzatie de oboseala. Nu e tocmai cel mai bun decor. Sportul cel mai bun e afara in aer liber sau intr-o sala de fitness. In casa te trage patul la somn.

| Sonny1994 a răspuns:

Incearca sa te orientez catre o sala profesionala.

| mariusice a răspuns:

Din proprie experienta iti pot spune ca trebuie neaparat un echilibru intre aport energetic(calitate si cantitate) si consumul ei; poti consulta cate diete vrei si sa faci calcule la calorii minerale si vitamine insa trebuie sa ai in vedere calitatea alimentelor si-ti recomand cu incredere un aport de suplimente si nu foarte scumpe ( Spirulina comprimate, Ulei catina capsule gelatinoase, Polen, germeni de diferite seminte, Cam asta-i cu dieta
FOARTE IMPORTANT! Stresul(oricare ar fi natura lui) iti consuma cea mai mare parte din energie indiferent ca faci sport sau esti sedimentar/a Alergarea iti va face foarte bine te relaxeaza si te destinde (pentru inceput poti exersa asa: alergi cat poti dar nu te fotezi si cand nu mai poti alerga mergi pur si simplu si cand simti ca mai poti alerga cativa metri alergi si iar mergi pana cand simti ca trebuie sa pleci acasa. Incearca pe un stadion in parc chiar si pe banda de la sala PONT mereu incearca sa te gandesti la ceva frumos sau sa vorbesti chiar cu cineva in timp ce alergi vei vedea efectele destul de repede