| SkandallKamataru a întrebat:

Pentru cei care fac sala, cum va antrenati? Cate secunde faceti excentricele? Greg Doucette spunea ca trebuie sa faci de 2 ori mai incet excentricele decat concentricele, deci daca faci conc 1 secunda, exc le faci 2 secunde... dar am citit ca Mike Mentzer se antrena foarte mult pe excentrice si facea concentricele foarte exploziv, iar excentricele cate 4-5-6 secunde poate si mai mult.
Care produc cele mai bune rezultate?

1 răspuns:
| mODIN a răspuns:

Iti zic din proprie experienta ca distinctii de genul asta, intre excentrice de 2 secunde si de 4-5 nu au nici o relevanta pentru cineva care nu planuieste sa faca bodybuildin competitiv, si chiar si atunci tot vor exista contraziceri.

Greg Doucette zice o chestie, si il crezi ca omul arata senzational pentru varsta lui. Jeff de la AthleanX zice ceva fix opus, si si el arata tipla. Ronnie Coleman zice altceva decat amandoi si e cel mai decorat bodybuilder din istorie.

La detalii atat de mici, de obicei toata faza e ca cineva incearca sa-ti vanda "secretul" zicand ceva usor diferit de ceilalti. Sfaturile corecte sunt cam aceleasi pentru toti: proteine cat incape, bench press, rows, squat si deadlift; cresti cate putin greutatea de fiecare data si aia e.