| Pitic a întrebat:

Pentru tonifiere rapida, as vrea careva sfaturi si exercitii.
Am slabit si arata urat piekea, este lasata.

2 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Uita de clasicele abdomene, deoarece acestea nu combat depozitele adipoase din jurul abdomenului, ci intaresc doar musculatura. Mai mult, practicate pe o perioada lunga de timp, abdomenele pot favoriza aparitia herniei de disc. Iata ce exercitii sunt cu adevarat eficiente cand vrei sa scapi de burtica.

1. Incrucisarea picioarelor
Este un exercitiu simplu, care arde rapid grasimea de pe burtica, dar in acelasi timp iti tonifiaza si musculatura picioarelor. Asaza-te pe sol, ridica-ti trunchiul si sprijina-te pe antebrate, apoi ridica-ti picioarele la 45 de grade, mentine-le intinse si incruciseaza-le. Acum coboara picioarele incrusiate pana ce calcaiul atinge solul, mentine-ti pozitia cateva secunde, apoi ridica picioarele si repeta exercitiul timp de 1 minut. La inceput, vei obosi mai repede, mai ales daca nu esti faci sport in mod constant, insa pe masura ce te obisnuiesti cu acest exercitiu, ti se va parea floare la ureche.

2. Fandarea oblica a genunchilor
Pentru acest exercitiu, trebuie sa te asezi in pozitie de flotare, adica sa te sprijini pe palme si sa tii picioarele intinse, sprijinite pe varfuri. Din aceasta pozitie, flexezi unul dintre genunchi si il aduci spre umarul opus. Repeta exercitiul de 15 ori, apoi procedeaza la fel si cu celalalt genunchi. Acest exercitiu contribuie la arderea rapida a grasimilor de pe burtica, dar in acelasi timp iti intareste musculatura feselor si a coapselor.

3. Fandarea genunchilor in fata
Este un exercitiu asemanator cu precedentul, cu diferenta ca de aceasta data fandarea genunchiului se face in fata, adica aduci genunchiul drept spre umarul drept. Exercitiul se repeta de 15 ori pentru fiecare genunchi.

Sper ca te-am ajutat.

Răspuns utilizator avertizat