| kostea10 a întrebat:

PEOPLE HELP! Baieti am auzit ca proteinele te ajuta la marirea muschilorhappymai sunt si alte metode sau preparate?(in afara de antrenamentele pe care le fac), mersiwinking

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Nu "ajuta", ci fara proteine muschii nu au cum sa creasca.

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume, suplimente.

Alte metode ar fi alte tipuri de suplimente : creatina, oxid nitric, amino, glutamina, etc.

| kostea10 explică (pentru Cosmin86):

Mersi

| Cosmin86 a răspuns (pentru kostea10):

Si nu te mai baza pe ce "auzi", informeaza-te :
http://www.doctor.info.ro/proteine.html

| Nickname1890 a răspuns (pentru Cosmin86):

Aminoacizii sunt componentele proteinelor, iar proteinele sunt descompuse in organism in aminoacizi, deci e cam impropriu spus ca suplimentele pe baza de aminoacizi nu sunt suplimente pe baza de proteine. Si glutamina e tot aminoacid, creatina este si ea sintetizata din lizina si metionina, iar la baza oxidului nitric sta arginina.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Nickname1890):

Nu chiar, din 2 motive :

- suplimentele pe baza de aminoacizi au absorbtie mult mai rapida ( proteina trebuie descompusa intai )
- poate te intereseaza un anume aminoacid, in cantitati mai mari, cum ar fi glutamina

| Deliric95115 a răspuns:

Da,proteinele te ajuta cu muschii, doar ii face mai mari, dar nu iti dau forta acele proteine, si ti se umfla muschii doar daca bei acele proteine si trebuie si sa tragi la sala, altfel doar o sa le bei si nu se va intampla nimic.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Deliric95115):

E imposibil sa faci muschii mai mari fara sa maresti si forta. ANATOMIC e imposibil, mai documenteaza-te

| secretcircle a răspuns:

Eu am vazut multi baieti care au luat proteine si le-au crescut muschii dar dupa un timp au inceput sa se ingrase foarte mult. eu te sfatuiesc sa faci altceva sa mergi la sala sau nu stiu orice altceva dar nu lua proteine... sper ca te-am ajutat

| dragosvalentin69 a răspuns (pentru secretcircle):

Ai vazut prost! Si tu consumi proteine in fiecare zi!