| Ha0s a întrebat:

Pot fi deficitar atat la triceps cat si la biceps? Mainile îmi sunt cele mai in urmă.

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Mananci bine. Da, poti mari cantitaea de proteina.

Fa o filmare cu tine cand antrenezi brate. O poti pune pe Youtube clip privat si s-o arati doar cui vrei.

Eu spre ex ma filmez la exercitiile grele, gen ramat, indreptari, tec... si imi gasesc greseli pe care le corectez.

17 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Poti fi deficitar la orice. Totul depinde de cum iti lucrezi corpul.

Trist e ca unii sunt deficitari la cap. happy

| Ha0s explică (pentru cristi202):

Mersi de compliment.

| cristi202 a răspuns (pentru Ha0s):

Hei, chestia cu capul nu era destinat tie, de aceea am lasat doua rinduri intre cele doua fraze. Prostia e multa in lumea asta, si de aceea ziceam ca unii sunt deficitari la cap.
Mii de scuze daca te-am facut sa crezi ca ti-ar fi destinata tie afirmatia!

| Ha0s explică (pentru cristi202):

Nu, eram "retoric". N-ai de ce sa-ti ceri scuze. Ai un oarecare adevăr in "depinde cum iti antrenezi corpul", restul... ma încadrez si eu linistit laughing. O seara frumoasa.

| Cosmin86 a răspuns:

1. scade greutatile... sportivi profesionisti si-au marit bratele SCAZAND greutatile, deoarece nu faceau 100% corect exercitiile (spre ex. muschiul nu era mereu sub contractie, cotul nu era mereu fix, etc. )

2. filmeaza-te, sa fii sigur ca ai cotul fix

3. baga si exercitii de baza, NU doar IZOLARE... adica:

biceps: tractiuni cu palmele spre tine, mainile cat mai apropiate
triceps: flotari la paralele (fara sa te apleci in fata)

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

Recomanzi 1 data pe saptamana si tare sau de 2 chiar 3 ori, dar foarte slab, gen 1 exercitiu/antrenament sau cate 2 ex. 2 serii, habar n-am. Am incercat cateva variante, dar a rezultat doar pierdere de timp.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

O data foarte tare, evident. Dar exercitiile facute corect.

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

Ok, deci voi continua... poate, poate "răsare" ceva.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

La alimentatie cum stai? Ca aia e mai importanta decat antrenamentul.

Ce mananci intr-o zi cu antrenament? Dar intr-o zi fara?

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

3000+ calorii, ~400g carbo, ~100 grasimi, proteina 1, 5-1, 7g, aici sa fie buba? Mainile sunt in urma, n-am forma, n-am nimic. Ma uit la orice puștan de-o seama cu mine sau mai mic si intru in depresie, ăștia nu mai tin cont de astea, iar eu ca mănânc cu cântarul in fata...

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

Văd că te am la prieteni de ceva ani. Tu esti cumva baiatul de pe culturism (forum) Vlajoaca (daca nu gresesc), numai retin exact?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

Da, dar n-am mai intrat de ani de zile acolo. Eu faceam in special antrenament pentru skandenberg si acolo toti se axau doar pe culturism (ceea ce e logic, e sportul lor).

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

He he laughing. Ce mai faci? Mai concurezi? Tocmai ce am vorbit cu Gilu (daca ti-l mai aduci aminte) prin mesaje private, I-am spus si lui povestea mult mai detalitata, I-am trimis si niste imagini, a spus că sunt ok, nu observa deficiențe, e doar in capul meu. Dar tot nu-mi convine, sper ca in urmatorii ani sa mai pun macar 10kg.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

Il stiu, era moderator. O sa pui, nu e problema. O sa mai concurez, la anul, acum am un nou hobby: kickboxing. Vreau sa invat cat mai bine sportul asta

| Ha0s explică (pentru Cosmin86):

Deci ai rămas tot activ. Foarte bine. Kickboxingul, ma gandesc ca doar din pură placere si nu încerci ceva competitiv? Oricum succese.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

Mersi happy

Deocamdata pura placere, am descoperit ca nu stiam sa lovesc si cu toti muschii nu putem lovi tare spre ex din cauza ca aveam tibiile slabe, oaselle se intaresc greu, la inceput faceam tot felul de vanatai.

Sala acum fac 1 data pe sapt, full body pentru mentinere si chiar am marit greutatile (contrar la ce zic aia de pe culturism despre full body)

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ha0s):

Mananci bine. Da, poti mari cantitaea de proteina.

Fa o filmare cu tine cand antrenezi brate. O poti pune pe Youtube clip privat si s-o arati doar cui vrei.

Eu spre ex ma filmez la exercitiile grele, gen ramat, indreptari, tec... si imi gasesc greseli pe care le corectez.

| siriusblack98 a răspuns:

In mod normal daca dezvolti masa musculara mai greu decat restul as fi spus ca este vina geneticii.Dar, daca da bicepsul si tricepsul raman in urma fata de celelalte grupe musculare cauza provine din exterior. Exercitiile care fac parte din antrenamentul tau cel mai probabil sunt incorect executate sau chiar total gresite.